| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Musimy jednak pamiętać, że w sytuacji gdy pracodawca sfinansuje wyjazd całej rodziny, nieopodatkowana jest tylko kwota świadczenia przypadająca na dziecko poniżej 18 lat. Wartość świadczenia przypadającego na pozostałych członków rodziny zwiększy przychód pracownika.
1.11.1. Wypoczynek dzieci pracownika a składki na ubezpieczenia społeczne
Z przepisów regulujących problematykę ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego wynika, że dopłaty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są wyłączone z podstawy wymiaru składek, jeżeli zostały sfinansowane ze środków:
1) zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, przeznaczonych na cele socjalne, albo
2) funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego pracy u pracodawców, którzy nie tworzą zakładowego funduszu świadczeń socjalnych – do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego, określonej w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn.zm.).
Podstawę prawną wyłączenia tego rodzaju dopłat może również stanowić przytoczony już wcześniej § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, pod warunkiem jednak, że pracownik ponosi przynajmniej częściowo koszt takiego wypoczynku lub pobytu leczniczego dziecka, a ta korzyść materialna wynika z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. W odróżnieniu od regulacji podatkowych przepisy ubezpieczeniowe nie ograniczają zwolnienia od składek tylko do dopłaty do wypoczynku lub pobytu leczniczego dziecka. Oznacza to, że jeżeli pracodawca na podstawie układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu sfinansował swojemu pracownikowi część kosztów związanych np. z pobytem w ośrodku sanatoryjnym lub profilaktyczno-leczniczym, to tego typu przychód nie stanowi podstawy wymiaru składek z uwagi na treść § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
1.12. Wizyty u lekarza finansowane przez pracodawcę
Czy musimy opodatkować wartość usługi medycznej opłaconej przez pracodawcę? Do zapewnienia niektórych świadczeń lekarskich pracodawca zobowiązany jest na mocy konkretnych przepisów. Jak stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 7 stycznia 1998 r. (nr PO 3-7301/722-770/WK/970): wydatki pracodawców związane z obowiązkowymi badaniami lekarskimi pracowników, które musi ponieść pracodawca, nie mogą być uznane za świadczenia, o których mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »