| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Z kolei w wyroku z 22 marca 2001 r. (sygn. akt I SA/Gd 2027/98) sąd wskazał, że: nieoprocentowana pożyczka stanowi nieodpłatne świadczenie, którego wysokość stanowią odsetki, jakie należałoby uiścić w wolnym i niespekulacyjnym obrocie.
Tak więc pracodawca udzielający pracownikowi pożyczki na preferencyjnych warunkach powinien określić przychód z tego tytułu. Wartość takiego przychodu ustala się:
• jeżeli udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej pracodawcy – według wysokości oprocentowania stosowanego wobec innych odbiorców,
• jeżeli udzielanie pożyczek nie wchodzi w zakres działalności pracodawcy – na podstawie wysokości oprocentowania komercyjnych pożyczek bądź kredytów udzielanych w danej miejscowości w dacie otrzymania świadczenia.
Wydaje się, iż tak rygorystyczne stanowisko kłóci się z zasadą racjonalności opodatkowania, jednak w świetle niekorzystnego dla podatników orzecznictwa sądowego trudno liczyć na inne podejście urzędów skarbowych.
W jakim momencie powstaje taki przychód? Jak stwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 23 września 1993 r. (nr PO 5/6- -823/531/93): przychód powstaje w momencie spłaty raty pożyczki. Kredyt postawiony do dyspozycji lub wypłacony nie jest przychodem, jest bowiem świadczeniem zwrotnym. Przychodem są korzyści wynikające z tego nieodpłatnego świadczenia w momencie jego realizacji, tj. spłacania niższych rat.
Przychód powstanie także w przypadku umorzenia pożyczki.
1.13.1. Preferencyjnie oprocentowana pożyczka a składki ZUS
Wartość preferencyjnej pożyczki udzielonej pracownikowi przez pracodawcę nie korzysta również ze zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, dlatego należy również od wartości tego świadczenia potrącić składki na przedmiotowe ubezpieczenia.
1.14. Odsetki za spóźnione wynagrodzenie
Odsetki za spóźnione wynagrodzenie są zwolnione z podatku. Wynika to wyraźnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypomnijmy, że na podstawie art. 481 kodeksu cywilnego, do którego odwołuje się art. 300 kodeksu pracy, w przypadku opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia pracownik ma prawo do odsetek, chociażby nie poniósł żadnej szkody i opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności. Zwolnienie od podatku dotyczy nie tylko odsetek od podstawowego wynagrodzenia, ale również od nieterminowych wypłat diet z tytułu podróży służbowej (wyjaśnienia z 5 marca 2004 r., nr USPD1/415/19/2004/I/LH – Urząd Skarbowy w Zabrzu) czy też z tytułu nieterminowej wypłaty tzw. trzynastki (wyjaśnienia z 22 maja 2003 r., nr OG-005/72/03/PD II/415-28/03 – Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »