| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Jak ustalić wysokość odsetek? Należą się one w wysokości ustawowej (określonej przez Radę Ministrów w drodze rozporządzenia), chyba że wyższe przewidziane są w układzie zbiorowym pracy lub w umowie o pracę. Z kolei art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stawia żadnych ograniczeń co do wysokości zwolnienia. Wydaje się więc, że w sytuacji, gdy strony stosunku pracy ustaliły wyższe odsetki niż ustawowe, to zwolnienie również będzie miało zastosowanie. Organy podatkowe mogą mieć jednak inne zdanie, uznając odsetki za formę nieopodatkowanego wynagrodzenia. Decydować więc tu będą okoliczności danej sprawy.
1.14.1. Odsetki za opóźnione wynagrodzenie a składki ZUS
Analogicznej do przewidzianej w art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulacji prawnej nie znają natomiast przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Niemniej Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z 23 listopada 2000 r., znak: U.520-333/2000, zajęło stanowisko, że: pomimo występowania pewnego związku takich odsetek z zatrudnieniem w ramach stosunku pracy (odsetki należne z tytułu opóźnienia wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy), nie ma dostatecznych podstaw prawnych do obciążenia tych odsetek składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. ZUS stosuje się do przyjętej przez ministerstwo interpretacji.
1.15. Świadczenia wynikające z przepisów bhp
Nieopodatkowane są również świadczenia przyznawane na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11, 11a i 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2005 r. zwolnione od podatku są:
• świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw,
• świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »