| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

• wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych.
Zastosowanie zwolnienia podatkowego uzależnione jest więc od tego, czy obowiązek przyznania danego świadczenia nakładają na pracodawcę przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przykładowo, jeżeli pracodawca przekazał pracownikowi okulary, to świadczenie to będzie zwolnione od podatku, jeżeli z przepisów bhp wynika obowiązek ich używania. Przypomnijmy, że przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe obligują pracodawcę do zapewnienia okularów korygujących wzrok niektórym pracownikom zatrudnionym przy komputerach (jeżeli potrzebę taką wykażą wyniki badań okulistycznych). W takim przypadku zastosowanie będzie miał art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Warto podkreślić, że zasady sfinansowania takiego wydatku reguluje pracodawca. Pracownik może więc sam kupić okulary, a pracodawca zwrócić mu ich wartość.
Możliwość zwolnienia od podatku okularów dla pracownika akceptują również urzędy skarbowe (np. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie w piśmie z 4 października 2004 r., nr L.IUS.XVII/ 415/61/04).
1.15.1. Świadczenia wynikające z przepisów bhp a składki na ubezpieczenia społeczne
Świadczenia, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11, 11a i 11b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są także wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Od składek tego rodzaju przychód zwalnia § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
1.16. Darmowe zakwaterowanie
Wolna od podatku jest także wartość niektórych świadczeń związanych z zakwaterowaniem pracownika. Zwolnienie dotyczy osób mających miejsce zamieszkania poza miejscowością, w której położony jest zakład pracy, oraz niekorzystających z podwyższonych kosztów przysługujących dojeżdżającym. O zakresie zwolnienia mówi art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. I tak, wolna od podatku jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »