| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Pracodawca może także przyznać pracownikowi (np. w umowie o pracę) dodatek za rozłąkę (zwolniony od podatku do wysokości diety w krajowej podróży służbowej). Wprawdzie ten rodzaj świadczenia przewidują przepisy dotyczące tylko niektórych grup zawodowych (np. celników), ale przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do nich nie odsyłają. Wydaje się więc, że zwolnienie dotyczy również innych grup zawodowych, aczkolwiek organy podatkowe mogą tu mieć inne zdanie.
1.17.1. Rekompensata za przeniesienie służbowe a składki ZUS
W taki samym zakresie jak w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych kwoty otrzymywane przez pracownika z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłki na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym wolne są od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Wynika to z treści § 2 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
1.18. Reprezentacyjny strój pracownika
Nieopodatkowana jest również wartość służbowego ubrania. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy wolna od podatku jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Przepisy nie określają, co należy rozumieć przez pojęcie ubioru służbowego bądź umundurowania. Mundurem – w świetle ustawy o odznakach i mundurach – jest ubiór lub jego części służące oznaczeniu przynależności do określonej jednostki organizacyjnej lub wykonywania określonych funkcji albo służby. Obowiązek noszenia munduru mają m.in. policjanci, strażacy. Czy zwolnienie dotyczy tylko takich przypadków?
Wydaje się, że nie, ponieważ pojęcie ubiór służbowy jest szersze niż mundur i obowiązek jego używania nie musi wynikać z regulacji ustawowej. Jego podstawą mogą być wewnętrzne ustalenia danej firmy bądź umowa o pracę. Oczywiście konieczność używania danego stroju musi wynikać ze specyfiki wykonywanej pracy. Zwolnienie obejmuje również zwrot kosztów zakupu takiego ubioru – w sytuacji gdy ponosi je pracownik.
Nieopodatkowanym ubiorem służbowym będzie niewątpliwie strój wyposażony w charakterystyczne dla danej firmy (czy też branży) elementy. Może to być przykładowo strój ludowy kelnera bądź uniform portiera w hotelu. Czy za służbowy można również uznać strój, który pracownik może używać na co dzień? Wydaje się, że tak, jeżeli znajduje się na nim przykładowo logo firmy czy też inne reklamujące ją elementy. Obowiązek używania takiego stroju musi wynikać z umowy o pracę bądź regulaminów danego przedsiębiorstwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »