| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

To korzystne dla podatników stanowisko potwierdził przykładowo Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w piśmie z 9 lutego 2004 r. (nr US35/FO2/415-4/04/KSz). Podatnik zadał następujące pytanie: Czy kurtki z „logo” firmowym, które otrzymali dyrektorzy firmy „X”, zakupione w celu używania ich w drodze do pracy i w czasie podróży służbowych, o wartości 770 zł stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Jak czytamy w odpowiedzi: Warunkiem zwolnienia wartości otrzymanego ubioru służbowego lub wartości ekwiwalentu za ten ubiór jest, wynikający z polecenia pracodawcy lub umowy o pracę, obowiązek noszenia określonego szczegółowo ubioru, odpowiadającego specyfice wykonywanej pracy. Cechy ubioru służbowego (umundurowania) mogą spełniać jednakowe dla grupy pracowników kurtki opatrzone na stałe w „logo” firmy. W związku z powyższym, jeżeli używanie kurtek należy do obowiązków dyrektorów jednostki, wartość kurtek zakupionych przez firmę będzie wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych .
Warto też zwrócić uwagę na pismo Izby Skarbowej w Poznaniu z 24 maja 2004 r. (nr PD-F/415-111/04), w którym czytamy: spółka jest jednostką świadczącą usługi dla przedsiębiorstw w zakresie projektowania i wdrażania systemów zarządzania, tj. certyfikującą. Charakter tej działalności wiąże się z udziałem pracowników w uroczystościach związanych z wręczaniem certyfikatów klientom firmy. Spółka poniosła wydatki na zakup eleganckiej odzieży dla pracowników, do których obowiązków należy m.in. branie udziału w tego typu uroczystościach. Zasady używania eleganckiej odzieży przez pracowników zostały określone w regulaminie pracy, z którego wynika, iż odzież stanowi własność pracodawcy i może być używana wyłącznie w pracy przez pracowników, do których obowiązków należy właściwe reprezentowanie spółki. Ponadto, odzież jest zaopatrzona w elementy charakterystyczne dla firmy, tj. logo, i jest przechowywana w szatni w miejscu pracy. (...) Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, spełnione zostały wymogi określone w cyt. wyżej art. 21 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. A zatem wydatki poniesione przez firmę na zakup eleganckiej odzieży dla pracowników korzystają ze zwolnienia i nie stanowią podlegających opodatkowaniu świadczeń rzeczowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »