| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Skoro zatem przepisy kodeksu pracy określają wysokość odszkodowań z tytułu rozwiązania umów o pracę bez wypowiedzenia, z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie, kwoty te otrzymane na mocy zawartych ugód nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jeżeli natomiast odszkodowanie, którego wysokość wynika z przepisów, zostanie zasądzone przez sąd – przychód z tego tytułu będzie wolny od podatku. Taka sytuacja nie jest bowiem wymieniona w katalogu wyłączeń w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a–g ustawy o p.d.o.f. W przypadku odszkodowań z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy ich wysokość wynika z ustawy – Kodeks pracy. Otrzymane przez podatnika odszkodowanie wynika zatem wprost z przepisów odrębnej ustawy i nie jest jednym z odszkodowań wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. a–g ustawy o p.d.o.f. Odszkodowanie to korzysta w związku z tym ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.f.
2.1.1. Umowy i ugody
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o p.d.o.f. wyłącza ze zwolnień od podatku odszkodowania wynikające z zawartych umów lub ugód. Warto wiedzieć, że zakres tego wyłączenia nie dotyczy umów o wykonanie jakiegoś zadania (np. w zakresie robót budowlanych). W większości przypadków źródłem odszkodowania jest niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Wyłączenie tak szeroko rozumiane eliminowałoby praktycznie zwolnienie odszkodowań od podatku. W omawianym przypadku chodzi zatem tylko o umowy i ugody dotyczące samego odszkodowania. Ponadto, co wynika z przytoczonej wyżej interpretacji, wyłączenie ze zwolnienia dotyczy jedynie odszkodowań, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów. W przypadku zatem, gdy prawo cywilne ustala tylko ogólne zasady odszkodowawcze (kontraktowe lub deliktowe), nie dojdzie do zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g, gdzie mowa o umowach i ugodach.
Tak więc zakres zwolnienia zależy od tego, czy w danym przypadku przepis prawa określa wysokość lub zasady ustalania odszkodowania czy też nie.
Przy odszkodowaniach, których wysokość (w sposób bezpośredni lub pośredni) wynika z przepisów, zakres wyłączeń ze zwolnienia jest obszerny i zawiera w sobie także wszelkiego rodzaju umowy i ugody (również sądowe).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »