| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Jeżeli natomiast wysokość wypłat nie wnika z przepisów, zwolnienia określono w dalszych przepisach ustawy o p.d.o.f., w tym m.in. w art. 21 ust. 1 pkt 3b, zgodnie z którym inne odszkodowania (w wysokości niewynikającej wprost z treści przepisów) będą zwolnione od podatku tylko w przypadku, gdy są wypłacane na podstawie wyroku lub ugody sądowej. Warto pamiętać, że zasądzone odszkodowanie – w zakresie korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono – nie korzysta ze zwolnienia.
Przykłady
1. Pracownik uległ wypadkowi przy pracy, który spowodował rozległe uszkodzenia ciała. Pracodawca, chcąc uniknąć postępowania przed sądem, zaproponował pracownikowi ugodę i wypłatę odszkodowania w wysokości ustalonej w tej ugodzie. Ponieważ odszkodowanie jest w tym przypadku związane z odpowiedzialnością deliktową, naprawienie szkody obejmuje wszelkie koszty związane z wypadkiem i jego konsekwencjami.
Zgodnie z art. 444 § 1 kodeksu cywilnego na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Odszkodowanie może zatem objąć znaczną kwotę lub nawet stałe wypłaty w przyszłości.
Jeżeli pracownik zgodzi się na proponowaną ugodę, to otrzymane odszkodowanie nie będzie zwolnione od podatku. W takim przypadku bowiem wysokość odszkodowania nie jest określona ani przepisami prawa pracy, ani przepisami prawa cywilnego. Oznacza to, że musi tu mieć zastosowanie przepis art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o p.d.o.f., który zwalnia od podatku wyłącznie odszkodowania zasądzone przez sąd lub ustalone przed sądem w drodze ugody sądowej.
Natomiast jeżeli strony ustalą, że odszkodowanie będzie wypłacane w postaci renty – nie trzeba będzie zapłacić podatku, ale na podstawie innego już przepisu. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o p.d.o.f. od podatku zwolnione są odszkodowania w postaci renty otrzymanej na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »