| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Jeżeli pracownik złoży do sądu pozew o zasądzenie odszkodowania – wypłacone kwoty także będą zwolnione od podatku w pełnej wysokości. Wysokość zwolnienia w tym przypadku nie będzie ograniczona tylko do rzeczywistej szkody, obejmując także rentę, o której mowa powyżej.
2. Na mocy ugody sądowej nastąpiła wypłata odszkodowania za bezpodstawne przeksięgowanie akcji na rzecz innej osoby. W tej sytuacji – zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o p.d.o.f. – odszkodowanie otrzymane na podstawie tej ugody, dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono, nie jest wolne od podatku dochodowego (tak pismo Urzędu Skarbowego Kraków – Nowa Huta z 31 grudnia 2004 r., nr PDF-4/415-51/04).
2.1.2. Odszkodowania w działalności gospodarczej
Jak już kilkakrotnie podkreślano, zwolnienia dotyczące odszkodowań można podzielić na dwie główne kategorie: odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów prawa, oraz pozostałe odszkodowania.
Przedsiębiorcy nie mogą skorzystać z żadnego z tych zwolnień. Zwolnienie nie obejmuje bowiem odszkodowań, choćby ich wysokość była wprost określona w przepisie, jeżeli są to odszkodowania:
1) za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub
2) za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach ogólnych.
Przyjęto tu zasadę, że przychód z tego tytułu jest opodatkowany na zasadach właściwych dla działalności gospodarczej.
Nie korzystają ze zwolnienia także inne odszkodowania zasądzone przez sąd lub otrzymane na podstawie ugody sądowej – jeżeli mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
2.1.3. Renty
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 2 ustawy o p.d.o.f. wolne od podatku dochodowego są renty przyznane na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin. Chodzi tu o ustawę z 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87 z późn.zm.).
W całości zwolniono od podatku odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego (art. 21 ust. 1 pkt 3a ustawy o p.d.o.f.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »