| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Nie ma ono ponadto zastosowania, jeśli:
1) właściciel nieruchomości nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości,
2) za cenę niższą o co najmniej 50 proc. od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.
Warto pamiętać przy tym o wyłączeniu od podatku dochodowego wszelkich kwot i wartości, które weszły w skład masy spadkowej. Jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy było zasądzone odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość, przejętą wcześniej na rzecz Skarbu Państwa, odszkodowanie wypłacone spadkobiercom podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, a to oznacza, że nie podlega podatkowi dochodowemu. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o p.d.o.f. nie stosuje się jej do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Od 1 stycznia 2005 r. od podatku na mocy ustawy zwolnione zostały także odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów oraz ugód pozasądowych, posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:
a) ustanowienia służebności gruntowej,
b) rekultywacji gruntów,
c) szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie
– w wyniku prowadzenia na tych gruntach, przez podmioty uprawnione na podstawie odrębnych przepisów, inwestycji związanych z budową urządzeń infrastruktury technicznej, o których mowa w art. 143 ust. 2 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn.zm.) – art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o p.d.o.f.
W zwolnieniu tym chodzi wyłącznie o grunty gospodarstw rolnych. Są to, zgodnie z ustawą o podatku rolnym, grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu danej osoby fizycznej.
Zgodnie z art. 143 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, na który powołuje się ustawa o p.d.o.f., przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »