| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

2) zaistnienia różnych zdarzeń, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, pomiędzy przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej (bukmacherstwo).
Grami na automatach są gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych i elektronicznych. Grami na automatach o niskich wygranych są gry na urządzeniach mechanicznych, elektromechanicznych i elektronicznych o wygrane pieniężne lub rzeczowe, w których wartość jednorazowej wygranej nie może być wyższa niż równowartość 15 euro, a wartość maksymalnej stawki za udział w jednej grze nie może być wyższa niż 0,07 euro (równowartość tych kwot ustala się według kursu kupna ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia poprzedniego roku kalendarzowego).
O tym, czy podejmowane działanie jest grą losową, zakładem wzajemnym, grą na automacie albo grą na automacie o niskich wygranych, rozstrzyga Minister Finansów w drodze decyzji.
Wygrane w kasynach gry (gry w karty i kości oraz gry cylindryczne), wideoloteriach, grach na automatach, grach na automatach o niskich wygranych oraz grach w bingo pieniężne i fantowe – urządzanych i prowadzonych przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach i zakładach wzajemnych – są w całości zwolnione od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 6 ustawy o p.d.o.f.).
Zwolnienie uzależnione jest więc od tego, czy gra urządzana jest legalnie, tzn. przez podmiot uprawniony. Działalność w zakresie gier cylindrycznych, gier w karty, gier w kości, gry bingo pieniężne, gier na automatach oraz gier na automatach o niskich wygranych może być prowadzona wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zasadą jest, że urządzanie lub prowadzenie działalności w zakresie gier dozwolone jest za zgodą Ministra Finansów.
Natomiast wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych, loteriach audioteksowych i loteriach fantowych są zwolnione od podatku w ograniczonym zakresie – do 2280 zł jednorazowej wygranej (art. 21 ust. 1 pkt 6a ustawy o p.d.o.f.).
Także w tym przypadku zwolnienie uzależnione jest od tego, czy gra urządzana jest legalnie, tzn. przez podmiot uprawniony. Zezwoleń na urządzanie loterii fantowej, bingo fantowego i loterii promocyjnej udzielają dyrektorzy izb skarbowych. Pozostałe zezwolenia w powyższym zakresie wydawane są przez Ministra Finansów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »