| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

2.2.2. Konkursy
O ile w grze losowej wygrana zależy od przypadku, o tyle w konkursie zależy ona od wyniku współzawodnictwa. Od podatku zwolniona jest wartość wygranych w konkursach i grach:
1) organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz
2) konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu
– jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych nie przekracza kwoty 760 zł (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o p.d.o.f.).
2.2.3. Sprzedaż premiowa
Nagrody związane ze sprzedażą premiową zwolnione są od podatku, jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł. Jeżeli jednak jednorazowa wartość nagrody przekracza wskazaną wyżej kwotę, opodatkowaniu podlega cała wartość nagrody, a nie nadwyżka ponad 760 zł. Kwot tych nie sumuje się w ciągu roku.
Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o p.d.o.f.).
W tym ostatnim przypadku nagroda jest traktowana albo jak rabat, albo jak przychód z działalności gospodarczej – w zależności od okoliczności otrzymania nagrody.
Podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie hurtowej i detalicznej sprzedaży towarów, w celu uatrakcyjnienia swojej oferty oraz lepszej promocji własnych towarów, dokonują różnych działań mających na celu zwiększenie sprzedaży tych towarów. Jednym z takich działań jest nagradzanie osób, które zaopatrują się w ich hurtowniach. Przyznanie nagrody odbywa się na podstawie regulaminu ustalonego przez podatnika jako organizatora sprzedaży premiowej. Jeżeli podmiotem otrzymującym nagrodę jest osoba fizyczna, organizator przed wypłaceniem (przekazaniem) nagrody pobiera podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 10 proc. wartości nagrody. Bardzo istotny jest tu związek nagrody z dokonanym zakupem, w celu odróżnienia sprzedaży premiowej od loterii promocyjnej (podlegającej szczególnemu reżimowi prawnemu jako gra). Przy sprzedaży premiowej nagroda nie jest uzależniona od przypadku (np. jako wynik losowania). Nagrody zależą natomiast zwykle od wartości dokonywanych zakupów.
Przykład

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »