| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Producent A raz na kwartał nagradza swoich stałych klientów dodatkową partią materiałów, traktując je jak premię za współpracę. Ponieważ ta dodatkowa partia przysługuje za darmo, należy uznać, że nastąpiło obniżenie ceny całego zakupu (rabat).
Natomiast producent B raz w roku nagradza swoich stałych kontrahentów, kupując im nagrody rzeczowe, których wartość zależy od obrotów rocznych. Ponieważ są to działania w ramach działalności gospodarczej obu stron, stosuje się zasady właściwe dla przychodów z działalności gospodarczej; wartość nagrody jest przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia (np. wycieczka) lub przychodem w naturze (np. elegancka teczka skórzana).
2.2.4. Dochody z urządzania gier
Organizatorzy loterii fantowych i gry bingo fantowe zwolnieni są z obowiązku rozliczania dochodów z tytułu urządzania tych gier (art. 21 ust. 1 pkt 37 ustawy o p.d.o.f.). W celu zastosowania tego zwolnienia muszą jednak zostać spełnione następujące warunki:
1) organizator, mający siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, działa na podstawie zezwolenia wydanego przez dyrektora izby skarbowej,
2) dochody z tytułu urządzenia gry zostały przeznaczone na realizację określonych w zezwoleniu i regulaminie gry celów społecznie użytecznych.
2.2.5. Nagrody
Zwolnione od podatku są następujące rodzaje nagród:
1) nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich (art. 21 ust. 1 pkt 40a ustawy o p.d.o.f.),
2) nagrody wypłacone na podstawie przepisów wydanych przez właściwego ministra w sprawie organizowania zajęć rehabilitacyjnych w szpitalach psychiatrycznych i nagradzania uczestników tych zajęć (art. 21 ust. 1 pkt 107 ustawy o p.d.o.f.),
3) wygrane i nagrody otrzymane przez uczniów za udział w konkursach, turniejach i olimpiadach organizowanych na podstawie przepisów o systemie oświaty (art. 21 ust. 1 pkt 115 ustawy o p.d.o.f.).
2.2.6. Prezenty
Od 1 stycznia 2003 r. w ustawie o p.d.o.f. pojawiło się zwolnienie przedmiotowe, obejmujące wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł. Zwolnienie nie ma jednak zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym (art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o p.d.o.f.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »