| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1) na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub
2) osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.
Wszystkie osoby pozostające ze świadczeniodawcą w jakimkolwiek stosunku cywilnoprawnym nie mogą zatem skorzystać z dobrodziejstwa zwolnienia podatkowego, jeżeli otrzymają prezent (oczywiście związany z promocją lub reklamą). Wyłączenie obejmuje wszelkie umowy zawierane w obrocie gospodarczym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym np. umowy o dzieło i zlecenia, umowy pożyczki, o roboty budowlane, przewozu, ubezpieczenia, rachunku bankowego, poręczenia, darowizny itd.
Jeżeli świadczenie (w ramach promocji lub reklamy) zostało dokonane na rzecz osoby, która zawarła ze świadczeniodawcą jedną z umów regulowanych prawem cywilnym (w tym także umów nienazwanych, skonstruowanych zgodnie z zasadą swobody umów), automatycznie podlega opodatkowaniu.
Podatek trzeba zapłacić także wtedy, gdy jednorazowa wartość tych świadczeń przekracza kwotę 100 zł.
2.3. Obrót nieruchomościami, najem
2.3.1. Gospodarstwa rolne
Wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem że grunty te w związku ze sprzedażą nie utracą charakteru rolnego lub leśnego (art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o p.d.o.f.).
Chodzi tu o gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym (to jest użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy). Zwolnienie to dotyczy wyłącznie nieruchomości gruntowej z wyłączeniem budynków stojących na tym gruncie.
Nie można skorzystać ze zwolnienia, jeżeli w związku ze sprzedażą następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru gruntów. O utracie charakteru rolnego świadczy cel nabycia gruntów, zmiana przeznaczenia gruntów i ich wyłączenie z produkcji rolnej, wreszcie sposób ich wykorzystywania przez nabywcę. W jednym z niewielu wyroków NSA, jakie zapadły w sprawie tego zwolnienia, sąd uznał, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o p.d.o.f. odczytać należy w ten sposób, że w momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele następuje utrata rolnego lub leśnego charakteru gruntów i uzyskany w ten sposób przychód jest opodatkowany. Cel nabycia gruntów wynika zaś bezpośrednio z aktu notarialnego. Jeżeli ów cel następnie zostanie potwierdzony czynnościami natury administracyjnej (decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji), to tym bardziej będzie to świadczyło o tym, że w momencie sprzedaży grunt utracił swój pierwotny charakter (wyrok NSA z 25 marca 1998 r., sygn. akt I SA/Gd 2152/96).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »