| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Pieniądze można wydatkować także na:
1) budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium RP,
2) rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację – na cele mieszkalne – własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP.
Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.
Od podatku zwolnione jest także wydanie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki (oraz odsetek) zaciągniętych na budowę, zakup, remont lub rozbudowę własnego budynku lub lokalu mieszkalnego. Ulga obejmuje kredyty zaciągnięte w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP. Warunkiem zwolnienia jest, aby pieniądze na ten cel zostały wydane w okresie 2 lat od dnia sprzedaży. Dotyczy to nie tylko kredytów zaciągniętych po dniu zbycia lokalu (budynku), ale także zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.
Zwolnienie to nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają w ramach ulgi odsetkowej.
Warto wiedzieć
Można uniknąć 10-proc. podatku dochodowego kupując mieszkanie na wynajem lub budując budynek z mieszkaniami na wynajem. Artykuł 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o p.d.o.f., określający warunki zwolnienia z 10-proc. podatku, nie wymaga bowiem, aby kupowany bądź budowany za pieniądze ze sprzedaży dom lub lokal był przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. Taką urzędową wykładnię przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 można znaleźć w piśmie Ministra Finansów z 10 stycznia 2002 r., nr PB2/MK-0333-02-4/02.
Jeżeli podatnik chce skorzystać ze zwolnienia, musi złożyć w ciągu 14 dni od dnia dokonania sprzedaży oświadczenie o tym, że przychód uzyskany z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na któryś z wymienionych wyżej celów. Niezłożenie tego oświadczenia powoduje powstanie zaległości podatkowej i konieczność zapłacenia 10-proc. podatku. Wynika to z treści art. 28 ustawy o p.d.o.f.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »