| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy o p.d.o.f. nie można zastosować zwolnienia od podatku, jeżeli przychód ze sprzedaży jest wydatkowany na nabycie gruntu, prawa wieczystego użytkowania gruntu, zakup, budowę, rozbudowę lub remont budynku albo jego części, przeznaczonych na cele rekreacyjne. Wydatkowanie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na cele rekreacyjne (zakup działki letniskowej, budowa domku letniego itp.) powoduje zatem obowiązek zapłaty 10-proc. podatku w ciągu 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży.
Przykłady
Małżonkowie Alina i Jan B. sprzedali swoje mieszkanie i kupili działkę siedliskową z domem. Złożyli oni oświadczenie, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostały przeznaczone na cel mieszkaniowy. Urząd skarbowy zakwestionował jednak to zwolnienie i nakazał zapłacić 10-proc. podatek. Zakup gospodarstwa rolnego wraz z zabudowaną działką siedliskową, mogący w pewnych okolicznościach zaspokajać potrzeby mieszkaniowe nabywcy, ze względu na brak wyraźnego przepisu ustawowego nie może uzasadniać zwolnienia z opodatkowania kwot wydatkowanych na ten cel, a uzyskanych uprzednio ze sprzedaży nieruchomości (tak wyrok NSA z 19 listopada 1999 r., sygn. akt I SA/Gd 754/99).
W związku z pytaniem Stefana C., czy wydatek na zakup działki położonej w miejscu, gdzie utraciły ważność plany przestrzennego zagospodarowania terenów budownictwa jednorodzinnego, jest objęty zwolnieniem od 10 proc. podatku dochodowego – urząd skarbowy wyjaśnił, że dotyczy ono gruntu, który w dacie nabycia jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową. Oznacza to, że istotne jest przeznaczenie gruntu w chwili podpisania aktu notarialnego – musi on być przeznaczony pod zabudowę budownictwem mieszkaniowym. Późniejsze zmiany przeznaczenia nabytego gruntu, poczynione w wyniku zmian planu zagospodarowania przestrzennego gminy, nie mogą wpływać na ustalenie charakteru tego gruntu w chwili poniesienia wydatku na jego zakup (pismo Urzędu Skarbowego w Śremie z 29 kwietnia 2004 r., nr PD/F/415/7/2004).

Zwolnienie od podatku nie ma także zastosowania, jeżeli budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika. Sprzedaż ta stanowi wówczas źródło przychodu z działalności gospodarczej podatnika.
2.3.4. Odpłatne zbycie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »