| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. b ustawy o p.d.o.f. wolne od podatku są w całości przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości – jeżeli sprzedaż nastąpiła w celu uzyskania, w zamian za te nieruchomości, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu albo budynku mieszkalnego lub jego części. Zwolnienie stosuje się także w przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła w wykonaniu lub w związku z wielostronną umową o zamianie tych budynków lub praw do lokali (np. rodzice mieszkający z dorosłymi dziećmi zamieniają duże mieszkanie stanowiące ich własność na dwa mniejsze, z których jedno jest de facto przedmiotem umowy sprzedaży – przychód z takiej sprzedaży także w całości korzysta ze zwolnienia od podatku).
Nieruchomości lub lokale (domy) spółdzielcze otrzymane w spadku (także poprzez zapis spadkowy) lub w drodze darowizny także korzystają z dobrodziejstwa ulgi podatkowej. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o p.d.o.f. przychody otrzymane ze sprzedaży takich nieruchomości i praw są zawsze wolne od podatku dochodowego, niezależnie od tego, kiedy nastąpi sprzedaż (np. następnego dnia po nabyciu). Zwolnienie to nie dotyczy nabycia wskutek dokonanego działu spadku. Postępowanie działowe jest zawsze wtórne w stosunku do nabycia spadku. Nabycie nieruchomości i praw majątkowych w drodze działu spadku w części przekraczającej udział spadkowy nie stanowi zatem nabycia w drodze spadku w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o p.d.o.f. W konsekwencji przychody uzyskane ze sprzedaży przedmiotowych nieruchomości i praw majątkowych nie korzystają ze zwolnienia od podatku w tej części (tak pismo MF z 20 października 2003 r., nr PB2/MW-033-0417--1718/03).
2.3.5. Zamiana
Przychodem z zamiany jest określona w umowie wartość nieruchomości zbywanych w drodze zamiany. Opodatkowaniu podlega przychód powstały u obu stron umowy. Przychodem jest wartość nieruchomości, rzeczy lub prawa zbywanego w drodze zamiany, a nieotrzymanego wskutek tej zamiany.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32a ustawy o p.d.o.f. zwolnione od podatku dochodowego są jednak przychody uzyskane z zamiany:
1) budynku mieszkalnego, jego części, lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, lub
2) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w tych prawach, lub

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »