| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

4) wynagrodzenia otrzymywane przez członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu użytkowania przez spółdzielnie wniesionych wkładów gruntowych (art. 21 ust. 1 pkt 94 ustawy o p.d.o.f.),
5) dodatki mieszkaniowe i ryczałty na zakup opału, przyznane na podstawie odrębnych przepisów o dodatkach mieszkaniowych (art. 21 ust. 1 pkt 97 ustawy o p.d.o.f.).
2.3.8. Zakup mieszkań zakładowych
O powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w przypadku zakupu mieszkania zakładowego można mówić wyłącznie wówczas, gdy dojdzie do kupna takiego mieszkania przez pracownika, po cenie niższej od wartości rynkowej tego mieszkania. Przychód uzyskany w ten sposób jest tzw. przychodem ze stosunku pracy, do którego zalicza się m.in. wartość świadczeń częściowo odpłatnych ponoszonych na rzecz pracownika. Zgodnie jednak z art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o p.d.o.f. dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców – są wolne od podatku w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu.
2.4. Świadczenia rodzinne i inne
2.4.1. Zasiłki rodzinne i pielęgnacyjne
W całości zwolnione od podatku są wypłaty świadczeń rodzinnych na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne oraz zasiłki porodowe wypłacone na podstawie odrębnych przepisów (art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.f.).
Świadczenia rodzinne wypłacane są na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r. (Dz.U. Nr 228, poz. 2255 z późn.zm.). Zgodnie z art. 2 tej ustawy świadczeniami rodzinnymi są:
1) zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;
2) świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne.
Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Prawo do niego przysługuje:
1) rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka;
2) opiekunowi faktycznemu dziecka;
3) osobie uczącej się
– jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł.
W okresie od 1 maja 2004 r. do 31 sierpnia 2005 r. wysokość miesięcznego zasiłku rodzinnego wynosi:
1) 43,00 zł na pierwsze i drugie dziecko,
2) 53,00 zł na trzecie dziecko,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »