| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

2.5.2. Zasiłki chorobowe i świadczenia na rehabilitację
Od podatku wolne są zasiłki chorobowe wypłacone na podstawie odrębnych przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ubezpieczeniu społecznym członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych oraz ich rodzin – w części odpowiadającej udziałowi dochodu z tytułu działalności rolniczej, z wyjątkiem polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, w dochodzie podzielnym spółdzielni (art. 21 ust. 1 pkt 65 ustawy o p.d.o.f.).
Wolne od podatku są także świadczenia na rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych (art. 21 ust. 1 pkt 27 ustawy o p.d.o.f.).
2.5.3. Dopłaty do sanatoriów
Zwolnienie przewidziano także dla pomocy udzielanej chorym dzieciom do lat 18. Dopłaty do połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu:
a) są w całości wolne od podatku, jeżeli pochodzą z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub
b) zwolnienie nie może przekroczyć kwoty 760 zł – jeżeli one pochodzą z innych źródeł (art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o p.d.o.f.).
2.5.4. Oszczędzanie w ramach III filaru
Zasady gromadzenia środków na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE) określa ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz. 1205). Zagadnienia dotyczące pracowniczych programów emerytalnych (PPE) reguluje natomiast ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. Nr 116, poz. 1207).
Zarówno IKE, jak PPE należą do III filaru systemu ubezpieczeń emerytalnych. Oszczędzanie w ramach tego systemu powoduje powstanie kapitału, który, co do zasady, należy do przychodów kapitałowych (jak odsetki na rachunkach bankowych). W związku z wprowadzeniem IKE, w ustawie o podatku dochodowym pojawiły się jednak zwolnienia dla obu tych form oszczędzania.
2.5.5. Pracowniczy program emerytalny
Pracownicze programy emerytalne są prowadzone przez pracodawców w jednej z trzech form wymienionych w ustawie o PPE, którymi są:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »