| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

1) fundusze emerytalne;
2) umowy o wnoszenie przez pracodawcę składek pracowników do funduszu inwestycyjnego;
3) umowy grupowego ubezpieczenia na życie pracowników z zakładem ubezpieczeń w formie grupowego ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.
Składkę podstawową płaci za pracownika pracodawca, co oznacza, że jej wartość stanowi przychód ze stosunku pracy.
Wobec utworzenia IKE zwolniono od podatku wypłaty transferowe środków zgromadzonych w ramach pracowniczego programu emerytalnego do innego pracowniczego programu emerytalnego lub na IKE (art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. a ustawy o p.d.o.f.). Wypłata transferowa oznacza przekazanie środków:
1) na warunkach określonych w ustawie o PPE do innego programu,
2) na indywidualne konto emerytalne uczestnika,
3) na indywidualne konto emerytalne osoby uprawnionej lub
4) z indywidualnego konta emerytalnego uczestnika do PPE,
5) z indywidualnego konta emerytalnego osoby uprawnionej do PPE.
Przykład
Marian B. uczestniczy w pracowniczym programie emerytalnym i jednocześnie zdecydował się na otwarcie IKE. Wobec likwidacji funduszu emerytalnego dokonuje on wypłaty transferowej na IKE. Taki przelew jest wolny od podatku.

Od podatku zwolniono także wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika (art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b ustawy o p.d.o.f.).
Wypłatą, zgodnie z ustawą o PPE, jest dokonana przez uczestnika lub osobę uprawnioną wypłata gotówkowa lub realizacja przelewu środków zgromadzonych w ramach programu na wskazany przez uczestnika lub tę osobę rachunek bankowy – na warunkach określonych w umowie zakładowej, w przypadku spełnienia warunków określonych w ustawie.
Nie jest natomiast zwolniony od podatku dochód uczestnika PPE uzyskany z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu, w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych. Dochodem jest w takim przypadku różnica między kwotą stanowiącą wartość zgromadzonych środków a sumą wpłat. Zwrotem jest wycofanie środków zgromadzonych w ramach programu w przypadku jego likwidacji, jeżeli nie zachodzą przesłanki do wypłaty bądź wypłaty transferowej.
Przykład
Stefan K. uczestniczył w programie emerytalnym prowadzonym przez pracodawcę, jednakże po 5 latach została ogłoszona jego upadłość, zaś Stefan K. otrzymał zwrot środków zgromadzonych w programie. Na podstawie art. 30a ustawy o p.d.o.f. musi on rozliczyć otrzymaną kwotę i zapłacić 19-proc. podatek. Dochodu z tytułu zwrotu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »