| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.


2.7. Przychody z kapitałów pieniężnych
2.7.1. Objęcie udziałów
Przychodem z kapitałów pieniężnych jest m.in. nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni w zamian za każdy wkład niepieniężny (dotychczas był to tylko wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część).
Jednocześnie wolna od podatku jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni – objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy o p.d.o.f.).
2.7.2. Zbycie udziałów
Przychodem z kapitałów pieniężnych są także należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Jeżeli akcje lub udziały zostały nabyte w drodze spadku albo darowizny, wolny od podatku jest dochód uzyskany ze zbycia tych akcji (udziałów) – w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn (art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o p.d.o.f.).
2.7.3. Akcje NFI
Narodowe fundusze inwestycyjne zostały utworzone ustawą z 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz. 202 z późn.zm.). Dochody uzyskane ze sprzedaży akcji NFI są zwolnione od podatku.
Zwolnienie to obejmuje dochody w skali roku do łącznej wysokości połowy jednomiesięcznego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (art. 21 ust. 1 pkt 42 ustawy o p.d.o.f.).
Zwolnienie to jest ograniczone wyłącznie do sprzedaży akcji NFI i nie obejmuje innych form ich odpłatnego zbycia.
2.7.4. Obligacje SP i jednostek samorządu terytorialnego
W 2005 r. do katalogu zwolnień ustawowych dodano nowe zwolnienie dla kapitałów pieniężnych. Wolne od podatku są odsetki od papierów wartościowych emitowanych przez Skarb Państwa oraz obligacji emitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w części odpowiadającej kwocie odsetek zapłaconych przy nabyciu tych papierów wartościowych od remitenta (art. 21 ust. 1 pkt 119 ustawy o p.d.o.f.).
2.7.5. Fundusze kapitałowe
Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Zgodnie z art. 5a pkt 14 ustawy o p.d.o.f. za fundusze kapitałowe uważa się:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »