| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

c) ponadgimnazjalne, w tym: specjalne, integracyjne, z oddziałami integracyjnymi, dwujęzycznymi i sportowymi, sportowe, mistrzostwa sportowego, rolnicze i leśne,
d) artystyczne.
Szkoła i placówka oświatowa mogą mieć status szkoły publicznej albo niepublicznej. Szkoły mogą być zakładane i prowadzone przez:
1) jednostkę samorządu terytorialnego,
2) inną osobę prawną,
3) osobę fizyczną.
Za wydatki objęte zwolnieniem, poniesione z tytułu prowadzenia szkoły niepublicznej w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, uważa się wydatki:
1) na zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych i innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,
2) związane z organizowaniem wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało pokryte przez wpłaty rodziców.
Wydatki poniesione na te cele mogą być zwolnione, jeżeli nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Ze zwolnienia korzystają wyłącznie szkoły, o których mowa w art. 9 ustawy o systemie oświaty.
Zwolnienie obejmuje wyłącznie wydatki wymienione w ustawie. Nie można zatem zaliczyć do zwolnionych wydatków poniesionych na budowę lub rozbudowę budynku szkolnego (tak pismo Ministerstwa Finansów z 24 października 2003 r., nr PB2/AS-033-0579--10378/03).
2.8.3. Dotacje
Dochody otrzymane przez podatników ze środków bezzwrotnej pomocy są zwolnione od podatku, jeżeli pochodzą od:
1) rządów państw obcych,
2) organizacji międzynarodowych,
3) międzynarodowych instytucji finansowych (art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o p.d.o.f.).
Zwolnieniem objęto m.in. dochody mające swoje źródło w środkach programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z powyższymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe.
Pomoc nie musi być otrzymana bezpośrednio od tych podmiotów. W praktyce środki na określone cele pochodzą najczęściej od podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. Warunkiem zwolnienia jest, aby podmiot, który otrzymał dotację, bezpośrednio realizował cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Ustawodawca ograniczył możliwość korzystania ze zwolnienia tylko do bezpośrednich beneficjentów. Osoby fizyczne, które na jego zlecenie (forma prawna umowy jest tu bez znaczenia – nie chodzi jedynie o umowy-zlecenia) wykonują określone czynności w związku z realizowanym przez niego programem – nie są już zwolnieniem objęte.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »