| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

3) dostęp do informacji i elektronicznych baz danych służących uzyskaniu umiejętności poszukiwania pracy i samozatrudnienia.
Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez starostę, przysługuje dodatek szkoleniowy. Nie jest on jednak zwolniony od podatku, ponieważ zwolnienie obejmuje wyłącznie świadczenia rzeczowe lub nieodpłatne (częściowo odpłatne) na rzecz osoby szkolonej. Od podatku zwolniony jest natomiast zwrot kosztów przejazdu bezrobotnego do miejsca pracy lub szkolenia, zajęć z zakresu poradnictwa zawodowego i innych organizowanych na podstawie powołanej wyżej ustawy (art. 21 ust. 1 pkt 102 ustawy o p.d.o.f.).
3. Zwolnienia przedmiotowe w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT)

W ramach zwolnień przedmiotowych zakres wolnych od podatku dochodów jest bardzo zróżnicowany. Generalnie ulgi te obejmują:
1) zwolnienia związane z realizacją celów statutowych lub innych celów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (u.p.d.o.p.) oraz
2) zwolnienia określonej części dochodów (przychodów), bez względu na realizowane cele, albo bezwarunkowe zwolnienia dochodów o charakterze quasi-podmiotowym.
Część tych zwolnień, bez jakichkolwiek ograniczeń czasowych, wynika bezpośrednio z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a część obowiązuje do końca 2006 r. i została określona na podstawie przepisów przejściowych. W 2004 r. niektóre zwolnienia zapisane w tej ustawie zostały formalnie zniesione, ale przepisami przejściowymi art. 5 ustawy z 12 listopada 2003 r. (Dz.U. Nr 202, poz. 1957 z późn.zm.), nowelizującej ustawę o CIT na 2004 r., przedłużono okres ich obowiązywania o jeden rok. W 2005 r. w wyniku zmiany tego artykułu postanowieniami art. 2 ustawy z 18 listopada 2004 r. (Dz.U. Nr 2543, poz. 2583), nowelizującej ustawę o CIT na 2005 r., zwolnienia te, umiejscowione uprzednio w art. 17 ust. 1 pkt 4f, 4h–4j, 4ł–4o, 4w, 6a, 6b, 7, 8, 14, 14b, 25, 29, 33 i 35 u.p.d.o.p., w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r., zostały przedłużone o następne dwa lata, tj. do 31 grudnia 2006 r.
Regulacje dotyczące zwolnień są więc obecnie bardzo skomplikowane i dlatego na wstępie warto przedstawić, które z nich obowiązują bezterminowo, a które wynikają z przepisów przejściowych.
3.1. Katalog zwolnień obowiązujących w 2005 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »