| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

• 0,2161 zł – dla motocykla (w podróży krajowej),
• 0,1297 zł – dla motoroweru (w podróży krajowej).
W przypadku gdy świadczenia za podróż służbową przekroczą limity określone w rozporządzeniu, nadwyżka podlega opodatkowaniu.
Przykład
Pracownik pana Kowalskiego wyjechał 24 lutego br. o godz. 8.00 w podróż służbową własnym samochodem o pojemności silnika powyżej 900 cm 3 . Podróż trwała do 26 lutego do godz. 22.00. Ponieważ pan Kowalski nie przyjął odmiennych zasad rozliczania podróży służbowych, pracownikowi przysługuje dieta w wysokości 63 zł (2 doby + 14 godzin). Pracownik w trakcie podróży nocował w hotelu i poniósł z tego tytułu wydatek w wysokości 150 zł (udokumentowany fakturą). W trakcie wyjazdu przejechał 600 km (udokumentowane w ewidencji przebiegu pojazdu). W związku z tym otrzymał zwrot kosztów podróży w wysokości 600 km x 0,7846 zł = 470,76 zł.
Łącznie od pracodawcy otrzymał 683,76 zł. Kwota ta jest zwolniona od podatku dochodowego.
Jak więc widać, zwrot kosztów wykorzystywania własnego samochodu przez pracownika może być zwolniony od podatku w przypadku, gdy mamy do czynienia z podróżą służbową.
Przykład
W marcu 2005 r. pan Nowak przejechał własnym samochodem (o pojemności silnika do 900 cm 3 ) 1000 km w podróży służbowej. Udokumentowane to zostało w ewidencji przebiegu pojazdu. W związku z tym pracodawca zwrócił mu kwotę w wysokości 1000 km x 0,4894 zł = 489,40 zł. Kwota ta jest zwolniona od podatku dochodowego.
Jednak zastosować zwolnienie można, jeżeli zostaną spełnione wszystkie warunki wynikające z przepisów dotyczących podróży służbowych. Zwrócił na to uwagę Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 24 listopada 1999 r. (sygn. akt SA/Sz 1780/98), w którym czytamy: O podróży służbowej oraz o należnych z tytułu jej odbywania należnościach (dietach, kosztach podróży) decyduje to, że określone zadanie w ramach świadczonej pracy wykonywane jest poza miejscem ustalonym w umowie o pracę jako miejscem jej wykonywania. Jeżeli pracownicy udają się do ustalonego miejsca wykonywania pracy, to nie odbywają podróży służbowej, a otrzymane przez nich dodatkowe wynagrodzenie nie stanowi wypłat wolnych od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dlatego też dla celów podatkowych istotne jest ustalenie stałego miejsca pracy danej osoby. Jak czytamy w piśmie Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej z 19 stycznia 2004 r. (nr PDI/415-3/04): Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera pojęcia definicji podróży służbowej. Została ona natomiast zawarta w art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.). W kodeksie pracy pojęcie podróży służbowej zostało określone jako wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. (...) Ogólnie przez pojęcie miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. (...) Świadczenie pracy będzie uznane za wykonywane w ramach podróży służbowej jedynie wtedy, gdy odbywa się w miejscu, które według umowy o pracę nie jest miejscem stałego jej wykonywania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »