| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

3.2. Zwolnienia związane z realizacją celów statutowych i innych celów określonych w u.p.d.o.p.
W związku z przeznaczeniem dochodów na określone cele statutowe, dla części podatników podstawą do zwolnienia są przepisy ustawy, bez czasowego ograniczenia ulgi, w tym art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, z którego korzystają np. szpitale, szkoły, stowarzyszenia i fundacje nieposiadające statusu organizacji pożytku publicznego. Ze zwolnienia tego nie mogą korzystać: przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie, spółki (z wyłączeniem spółek, o których mowa w art. 74 ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych), przedsiębiorstwa komunalne mające osobowość prawną (funkcję organu założycielskiego pełnią jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki pomocnicze) oraz zakłady budżetowe i inne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspokajanie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie: wodociągów i kanalizacji, ścieków komunalnych, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych oraz transportu zbiorowego.
Dla innych podatników, w tym prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej, takich jak: spółdzielnie mieszkaniowe, komunalne zakłady gospodarki mieszkaniowej, towarzystwa budownictwa społecznego oraz wspólnoty mieszkaniowe, przedłużono funkcjonowanie zwolnień przedmiotowych, przy czasowym ich ograniczeniu, poprzez odwołanie do skreślonych punktów art. 17 ust. 1 ustawy. Zwolnienia te zostały przedłużone do 31 grudnia 2006 r. w zakresie i na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2003 r. Dodatkowo należy uwzględnić, iż w tym przypadku przepisy ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r., w zakresie utraty prawa do zwolnienia, stosuje się odpowiednio.

Zwolnienia związane z przeznaczeniem dochodów na cele statutowe lub inne cele określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na te cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Zwolnienie te stosuje się również w przypadku lokowania dochodów poprzez nabycie:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »