| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.


Jeżeli poniesiony wydatek nie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, a został wydatkowany na inne cele, dochód wydatkowany będzie zatem podlegał opodatkowaniu. Przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach. W przypadku gdy podatnik nie wykazuje za dany okres dochodów, wówczas ma możliwość wykazania podatku dochodowego w deklaracji CIT-2 w części G – inne zobowiązania podatkowe.
Przykład
Spółdzielnia mieszkaniowa korzystająca ze zwolnienia w związku z przeznaczaniem dochodów na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe dokonała w lutym 2005 r. wydatku w kwocie 10 000 zł na PFRON.
Fragment deklaracji CIT-2 składanej przez spółdzielnię mieszkaniową za okres styczeń–marzec w 2005 r. w przypadku braku możliwości wykazania opodatkowania dochodów w podstawowej części zobowiązania podatkowego.
3.2.2. Spółdzielnie mieszkaniowe
W ramach zwolnień przedmiotowych spółdzielnie mieszkaniowe korzystają z ulgi podatkowej w związku z przedłużeniem do końca 2006 r. zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4f u.p.d.o.p., stosownie do którego wolne od podatku są uzyskane dochody w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej. W związku ze specyfiką posiadanych środków trwałych wchodzących w skład spółdzielczych zasobów mieszkaniowych zwolnienie to nabiera szczególnego charakteru.
Przykład
Spółdzielnia poniosła wydatki na wybudowanie budynku w celu ustanowienia na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich i własnościowych praw oraz odrębnej własności lokali. Przedmiot tej działalności spółdzielnia ma zapisany w statucie. Czy w takim przypadku budynki te będą podlegały amortyzacji (istotne są skutki w VAT w związku z nabyciem tych budynków) i czy dochód odpowiadający poniesionym wydatkom na ich wybudowanie może być opodatkowany?
Celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Przedmiotem działalności spółdzielni, określonym w statucie, może być m.in.:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »