| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Jeżeli zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych spółdzielnie mieszkaniowe zaliczają budynki do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, tj. do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zatem do spółdzielni tych ma zastosowanie art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, iż obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego od towarów i usług stosuje się w przypadku wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających podatkowej amortyzacji, jeżeli ten fakt pozostaje w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Spółdzielnie mieszkaniowe korzystają bowiem ze zwolnienia dochodów od podatku – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.
3.2.3. Towarzystwa budownictwa społecznego
Wolne od podatku są również dochody towarzystw budownictwa społecznego uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem. Powstaje jednak pytanie, czy w takim przypadku do dochodów przeznaczonych na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych oraz na budowę mieszkań na wynajem zalicza się również dochody przeznaczone na utrzymanie oraz budowę infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu?
Przedmiotem działania Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu. Towarzystwo może również prowadzić inną działalność związaną z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W takim przypadku zwolnienie obejmuje nie tylko dochody w części przeznaczonej na utrzymanie zasobów mieszkaniowych, ale również dochody przeznaczone na budowę mieszkań na wynajem.
W świetle przepisów prawa budowlanego przez budowę należy rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a w przypadku realizacji budynku mieszkalnego wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Urządzenia techniczne zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, takie jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, są urządzeniami budowlanymi związanymi z obiektem budowlanym. Do kosztów przedsięwzięcia budowlanego zalicza się również koszty wykonania sieci i przyłączy technicznych, koszty wykonania urządzeń i obiektów budowlanych związanych z budynkami mieszkalnymi oraz koszty wykonania niezbędnego zakresu uzbrojenia terenu. Jeżeli zatem wydatki na sfinansowanie infrastruktury nie są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, wówczas dochody Towarzystwa Budownictwa Społecznego przeznaczone na budowę niezbędnej infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, w tym przyłączy, będą wolne od podatku dochodowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »