| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

– których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2005 r., do dochodów osiągniętych (poniesionych strat) w tym roku podatkowym stosują wzory formularzy obowiązujące przed dniem wejścia w życie rozporządzenia,
– których rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym i zakończył się w 31 grudnia 2004 r., składają zeznania podatkowe również na wzorach formularzy obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
Wzory formularzy podatkowych CIT zostały dostosowane do ustawowych rozwiązań w zakresie zwolnień przedmiotowych oraz utraty prawa do tych zwolnień – zmiany w informacjach: CIT-2/O i CIT-8/O, które są przenoszone do podstawowych wzorów deklaracji CIT-2 oraz zeznania rocznego CIT-8. W informacji CIT-2/O uwzględniono zmiany w zakresie dochodów (przychodów) wolnych, a w informacji CIT-8/O dla celów statystycznych wyodrębniono pozycje dla dochodów wolnych od podatku w związku z ich przeznaczeniem na realizację celów statutowych (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy) oraz dochodów organizacji pożytku publicznego (art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy).
Przykład
Fundacja za 2005 r. wykaże dochody wolne od podatku w związku z ich przeznaczeniem na działalność kulturalną w kwocie 350 000 zł. Fundacja nie posiada statusu organizacji pożytku publicznego.
Fragment CIT-8/O za 2005 r.
3.2.7. Rozliczenie strat
Jeżeli podatnicy korzystający ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4–8 u.p.d.o.p. prowadzą działalność statutową oraz gospodarczą, ale nie prowadzą działalności, o której mowa w art. 17 ust. 1a pkt 1 u.p.d.o.p., tzw. działalności akcyzowej (np. handel papierosami, piwem, winem lub innymi alkoholami), to nie określają straty na działalności statutowej, tj. straty ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku i nie wykazują jej w poz. 24 CIT-2 lub poz. 33 CIT-8. W takim bowiem przypadku nie jest to źródło, z którego dochody są bezwarunkowo zwolnione, są one bowiem wolne pod warunkiem ich przeznaczenia na prowadzoną działalność statutową. Strata na całokształcie działalności może zatem obniżać dochód do opodatkowania w latach następnych.
Jednym z instrumentów podatkowych jest możliwość odliczenia od dochodu strat z lat ubiegłych według reguły, iż o kwotę straty poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód w najbliższych, kolejno po sobie następujących 5 latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Podatnicy mają prawo wyboru z 5-letniego okresu tych lat, w których dokonają odliczenia straty podatkowej. Można już w ciągu 2 lat rozliczyć całą kwotę poniesionej straty, jeżeli oczywiście w odpowiedniej wysokości zostanie osiągnięty dochód. Można również sumować kwoty możliwych do odliczenia strat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ifirma.pl

Z ifirma.pl księgujesz gdziekolwiek jesteś.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »