| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Z przepisów u.p.d.o.p. wynika również, że zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i – bez względu na termin – wydatkowany na określone cele, w tym również na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.
Rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania przez podatników ze zwolnienia poprzez określenie, iż wolne od podatku są dochody przeznaczone i wydatkowane, był podstawą sporów pomiędzy administracją podatkową a podatnikami. Przedmiotem sporu było mianowicie zdefiniowanie pojęcia „wydatkowanie”. W wielu przypadkach wątpliwości dotyczyły możliwości korzystania przez podatników ze zwolnienia w przypadku lokowania przez nich środków w papierach wartościowych. Stanowisko w tej sprawie zajmował Naczelny Sąd Administracyjny. W jednym z wyroków znalazło się stwierdzenie, iż „dochody podatników w części przeznaczonej i wydatkowanej na nabycie papierów wartościowych nie są zwolnione od podatku dochodowego od osób prawnych” 5 . Odmienny pogląd zaprezentował Sąd Najwyższy w uchwale 7 sędziów, w której uznano, iż podatnik może skorzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 u.p.d.o.p. również w sytuacji przeznaczenia środków finansowych na nabycie papierów wartościowych 6 . Obecnie również z przepisów u.p.d.o.p. bezpośrednio wynika możliwość skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 17 ust. 1 również w sytuacji ulokowania środków pieniężnych w papiery wartościowe. Należy jednak zauważyć, że rozwiązania te obowiązują dopiero od 1 stycznia 2004 r. i zostały dodane do u.p.d.o.p. na podstawie przepisów ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie 7 . Na uwagę zasługuje również to, iż w u.p.d.o.p. lista papierów wartościowych, których nabycie uprawnia do skorzystania ze zwolnienia jest listą zamkniętą.
Zgodnie z art. 17 ust. 1e u.p.d.o.p. zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 tego artykułu, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie stosuje się również w przypadku lokowania dochodów przez organizacje pożytku publicznego poprzez nabycie:
1) wyemitowanych po 1 stycznia 1989 r. obligacji Skarbu Państwa lub bonów skarbowych oraz obligacji wyemitowanych przez jednostki samorządu terytorialnego po 1 stycznia 1997 r.,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »