| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Tak więc w przypadku, gdy pracodawca dowozi pracownika z domu do miejsca pracy, wartość tego świadczenia (generalnie wartość rynkowa) będzie stanowiła jego przychód ze stosunku pracy. Potwierdza to również pismo Ministerstwa Finansów z 29 czerwca 2001 r. (nr PB5/MC-033-70/01). Także z art. 21 ust. 1 pkt 112 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolniony od podatku jest zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy tylko wtedy, gdy obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw. Dotyczy to m.in. policjantów, sędziów, prokuratorów.

U pracownika nie powstanie jednak przychód w sytuacji, gdy sam dojeżdża do siedziby firmy i dopiero stamtąd jest przewożony na teren, gdzie znajduje się np. inwestycja budowlana. Pracodawca nie pokrywa bowiem tutaj kosztów dojazdu do stałego miejsca pracy.
Pracodawca może mieć jednak problem z ustaleniem wartości przychodu przypadającego na pracownika w sytuacji, gdy dowożona jest większa grupa osób. Przykładowo część z nich może dojeżdżać w niektóre dni indywidualnie. Nasuwa się tu mało racjonalne i bardzo trudne do zastosowania w praktyce rozwiązanie – prowadzenie szczegółowej ewidencji dotyczącej przejazdów pracowników. Z drugiej strony istnieje jednak ryzyko, że urząd skarbowy może ustalić przychód dzieląc po prostu wartość świadczenia przez liczbę pracowników. Takie działanie jest jednak nieuzasadnione, gdyż warunkiem opodatkowania świadczenia jest jego faktyczne otrzymanie. Nie wystarczy więc postawić go do dyspozycji pracownika (czyli zapewnić możliwość transportu).
Pracownik nie uzyska także przychodu, gdy otrzyma bilety na przejazdy środkami komunikacji miejskiej, które wiążą się z wykonywaniem zadań firmowych.
1.4.1. Dojazd do pracy a składki na ubezpieczenia społeczne
Pracownik, któremu pracodawca finansuje lub współfinansuje dojazd do pracy, może pod pewnymi warunkami skorzystać ze zwolnienia tak uzyskanego przychodu od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Z przepisu § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wynika bowiem, że podstawy naliczenia składek nie stanowią korzyści materialnych polegających na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (np. wydane pracownikom przez pracodawcę bilety okresowe lub legitymacje uprawniające do ulgowych przejazdów). Warunkiem wyłączenie tego rodzaju korzyści z podstawy wymiaru składek jest jednak to, żeby korzyść taka wynikała z układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Należy zaznaczyć, że zwolnienie, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 26, nie dotyczy wypłacanego przez pracodawcę pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego z tytułu ponoszonych kosztów dojazdów do pracy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »