| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Przepisy art. 17 ust. 1 pkt 14–14b u.p.d.o.p. zawierają następujące zwolnienia od podatku:
1) dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie obowiązującym w odrębnych przepisach,
2) dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD),
3) kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.
3.3.1. Dotacje otrzymane z budżetu państwa i budżetów samorządu terytorialnego
Zasadą jest, że wolne od podatku są m.in. dotacje otrzymane z budżetu państwa (budżetów jednostek samorządu terytorialnego). Z przepisów ustawy o finansach publicznych 8 wynika, iż dotacjami są – podlegające szczególnym zasadom rozliczania – wydatki budżetu państwa na:
– finansowanie lub współfinansowanie wskazanych w ustawie o finansach publicznych zadań (dotacje celowe),
– dofinansowanie działalności bieżącej określonych podmiotów (dotacje podmiotowe),
– dopłaty do określonych rodzajów wyrobów lub usług (dotacje przedmiotowe),
– dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnej ustawie,
– pierwsze wyposażenie w środki obrotowe nowo tworzonych zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych (dotacje na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe).
Aby zatem podatnicy skorzystali ze zwolnienia od podatku środków pieniężnych otrzymanych w ramach dotacji, muszą one faktycznie stanowić dotację budżetową. Nie ma przy tym znaczenia – dla skorzystania ze zwolnienia od podatku – czy dotacja ta ma charakter dotacji podmiotowej, przedmiotowej czy też celowej. Nie powinno mieć również znaczenia, w jaki sposób zostanie dotacja wykorzystana.
3.3.2. Dotacje związane z programem SAPARD
Wolne od podatku są również dotacje otrzymane z budżetu państwa na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach programu SAPARD. Program ten ma na celu wspieranie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. Zasady funkcjonowania programu SAPARD wynikają z rozporządzenia Rady (WE) nr 1268/1999 z 21 czerwca 1999 r. o wsparciu Wspólnoty dla działań przedakcesyjnych na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w krajach kandydujących Europy Środkowo-Wschodniej w okresie przedakcesyjnym. Środki w ramach programu SAPARD stanowią pomoc bezzwrotną. Polska jest jednak zobowiązana do współfinansowania realizacji programów w ramach SAPARD. Stosownie bowiem do art. 8 rozporządzenia Rady „wkład Wspólnoty może sięgać do 75 proc. całkowitych publicznych kosztów zwrotnych”. Państwo polskie jest zatem zobowiązane do pokrywania (zwrotu) części wydatków ponoszonych na realizację programu SAPARD. Dotacje przekazywane podatnikom na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach SAPARD podlegają zwolnieniu od podatku. Należy jednak zauważyć, że z uwagi na fakt, iż odbywa się to w ramach dotacji z budżetu państwa, dotacje te podlegałyby zwolnieniu na podstawie wcześniejszego przepisu, tj. art. 17 ust. 1 pkt 14 u.p.d.o.p.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »