| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Wydaje się jednak, że brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 23 u.p.d.o.p. nie powinno dostarczać wątpliwości przedstawionych powyżej. Przepis ten uznaje za wolne dochody uzyskane przez podatników od wskazanych podmiotów – w tym również, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem uprawnionego podmiotu. Zapisanie w u.p.d.o.p., iż środki mają zostać uzyskane przez podatnika od wskazanych podmiotów, w tym również, gdy jest to dokonywane za pośrednictwem uprawnionych pośredników – wskazuje w ocenie autorów, iż zwolnienia nie powinno się stosować do kolejnych podmiotów otrzymujących te środki. Uprawnionym do skorzystania ze zwolnienia powinien być zatem jedynie bezpośredni odbiorca tych środków, a więc bezpośredni beneficjent.

Podobnie jak to ma miejsce w odniesieniu do wydatków i kosztów sfinansowanych z dotacji, również wydatki (koszty) bezpośrednio sfinansowane ze środków międzynarodowych, ale także z odsetek od takich środków ulokowanych na rachunku bankowym nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.

A zatem i w tym przypadku zachowana została neutralność podatkowa środków pomocowych.
3.3.5. Dopłaty bezpośrednie
Od podatku zwolnione są dopłaty bezpośrednie stosowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, otrzymane na podstawie odrębnych przepisów (art. 17 ust. 1 pkt 36 u.p.d.o.p.). Aktem prawnym regulującym dopłaty bezpośrednie jest m.in. ustawa o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych 12 . Płatności bezpośrednie są udzielane producentom rolnym do gruntów rolnych określonych przepisami Unii Europejskiej:
• rozporządzenie Rady (WE) nr 1259/1999 z 17 maja 1999 r. ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej oraz rozporządzenie Rady nr 1244/2001 z 19 czerwca 2001 r. zmieniające to rozporządzenie,
• rozporządzenie Komisji (WE) nr 1/2002 z 28 grudnia 2001 r. ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady z 17 maja 1999 r.
Ustawa o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych przewiduje jednolitą płatność obszarową oraz płatności uzupełniające do powierzchni upraw. Wysokość płatności w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn deklarowanej przez producenta rolnego powierzchni gruntów rolnych i stawek płatności na 1 ha gruntu rolnego. Dopłaty przyznawane są w drodze decyzji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »