| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Dopłaty otrzymane przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego. W odniesieniu do dopłat stosowane jest zatem analogiczne rozwiązanie jak w stosunku do innych środków pomocowych otrzymywanych z Unii Europejskiej (zostało to zasygnalizowane przy omawianiu zwolnienia od podatku środków pomocowych).
3.4. Pozostałe zwolnienia przedmiotowe
3.4.1. Dochody podmiotów zarządzających portami lub przystaniami morskimi
Wśród zwolnień przedmiotowych funkcjonują również takie, które odnoszą się do wąskiej grupy podatników, a de facto do uzyskiwanych przez wskazane podmioty dochodów. Do zwolnień tych można również zaliczyć zwolnienie wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 26 u.p.d.o.p. Przepis ten wprowadza zwolnienie od podatku dla dochodów podmiotów zarządzających portami lub przystaniami morskimi w części przeznaczonej na budowę, rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej oraz na realizację zadań określonych w art. 7 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy o portach i przystaniach morskich 13 . Zwolnienie to jest więc skierowane do podatników zarządzających portami (przystaniami morskimi). Aby jednak podatnicy ci mogli skorzystać ze zwolnienia, muszą przeznaczyć dochody na określone cele, które można podzielić na dwie grupy: pierwsza z nich to budowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury portowej, natomiast druga to przeznaczenie dochodów na realizację zadań wskazanych w powyższej ustawie.
Należy ponadto zwrócić uwagę, iż przepisy u.p.d.o.p. również w odniesieniu do tego zwolnienia posługują się konstrukcją polegającą na wprowadzeniu zwolnienia, jeżeli dochody zostaną przeznaczone. Oznacza to więc – co wynika z art. 17 ust. 1b u.p.d.o.p. – iż podatnicy mogą korzystać z tego zwolnienia, jeżeli tylko dokonają przeznaczenia, ale bez jednoczesnego obowiązku wydatkowania. Jak to już zostało wcześniej zauważone, przepis art. 17 ust. 1b u.p.d.o.p., stanowi, iż zwolnienie z ust. 1 art. 17 dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie będzie miało zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony – co jest określone w art. 17 ust. 1 pkt 26 – i bez względu na termin wydatkowany na te cele.

Tym samym również w odniesieniu do podatników zarządzających portami (przystaniami morskimi) nie ma obowiązku dokonania faktycznego wydatku osiągniętych dochodów na realizację celów uprawniających do skorzystania ze zwolnienia w tym samym momencie (dniu, miesiącu czy roku) co przeznaczenie tego dochodu.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »