| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

Powyższe podmioty osiągają zatem zwolnione od podatku dochody, jeśli zostaną przeznaczone na działalność statutową. Wyjątkiem jest jednak wyłączenie ze zwolnienia tych dochodów, które zostaną przeznaczone na działalność gospodarczą, nawet jeżeli byłaby to ich działalność statutowa.

Ideą tego przepisu jest bowiem wyłączenie z opodatkowania dochodów podatników przeznaczanych na realizację zadań i celów, do których zostały powołane te podmioty, a które wynikają z przepisów regulujących ich funkcjonowanie. Natomiast dochody z działalności gospodarczej nie powinny podlegać wyłączeniu z opodatkowania, co stałoby m.in. w sprzeczności nie tylko z funkcjami, jakie mają spełniać te podmioty, ale również z zasadami opodatkowania wynikającymi z u.p.d.o.p., która opodatkowuje m.in. przychody z działalności gospodarczej.

Do zwolnienia tego, podobnie jak i do innych, stosowany jest art. 17 ust. 1b u.p.d.o.p. Podatnicy, aby skorzystać ze zwolnienia, muszą zatem jedynie przeznaczyć osiągane przez siebie dochody na realizację uprawniających do skorzystania ze zwolnienia celów statutowych, bez konieczności ich jednoczesnego wydatkowania. W przypadku jednak, gdy nastąpi wydatkowanie na inne cele, niż uprawniające do zwolnienia, podatnicy muszą zastosować procedurę określoną w art. 25 ust. 4 u.p.d.o.p..
Warto wskazać, że nowelizacja u.p.d.o.p. na 2004 r., o której była już mowa we wcześniejszych wyjaśnieniach, wykreśliła omawiane zwolnienie z art. 17 ust. 1 pkt 6. Na podstawie jednak przepisów przejściowych rozwiązania w tym zakresie miały jeszcze obowiązywać do końca 2004 r. Dokonując jednak zmian na 2005 r., ustawodawca postanowił wprowadzić to zwolnienie do u.p.d.o.p. jako zwolnienie bezterminowe.
3.4.3. Składki członkowskie
Wśród zwolnień przedmiotowych znajduje się również zwolnienie od podatku składek członkowskich członków organizacji politycznych, społecznych i zawodowych – w części nieprzeznaczonej na działalność gospodarczą (art. 17 ust. 1 pkt 40 u.p.d.o.p.). Zwolnieniu podlegają zatem przychody podatników-organizacji otrzymane jako składki od członków tych organizacji.

Na uwagę zasługuje to, iż w przeciwieństwie do innych rozwiązań zwolnienie zawarte w tym przepisie nie wymaga przeznaczenia na konkretne cele, np. statutowe. Wymogiem jest jedynie, aby nie zostały one przeznaczone na działalność gospodarczą.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Lech

Adwokat, ekspert w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK