| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.


Przepis ten, podobnie jak powyżej wskazane rozwiązanie odnoszące się do dochodów podmiotów polityczno-społecznych, został wykreślony z u.p.d.o.p., a na podstawie przepisu przejściowego miał obowiązywać tylko do końca 2004 r. Został jednak ponownie dodany do u.p.d.o.p. i od 2005 r. znowu funkcjonuje jako zwolnienie bezterminowe.
Wątpliwości związane z tym przepisem dotyczą nie tylko jego zakresu podmiotowego, czyli kto może korzystać ze zwolnienia, ale również i zakresu przedmiotowego – jakiego rodzaju płatności mogą być przyjmowane jako składki członkowskie podlegające zwolnieniu. Z przepisu wynika, że wolne od podatku są składki członkowskie otrzymywane przez organizacje polityczne, społeczne i zawodowe. Problem może dotyczyć np. organizacji gospodarczych działających na podstawie przepisów o izbach gospodarczych albo izb rzemiosła. Przyjmuje się, że izba gospodarcza jest organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy gospodarcze zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie ich działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej lub usługowej, w szczególności wobec organów państwowych. Również izby rzemiosła zostały określone jako organizacje samorządu gospodarczego. Wydaje się jednak, iż dla celów podatkowych podmioty te powinny być ujmowane w różny sposób. Zadania samorządu rzemiosła stanowią także takie działania, które mają charakter czysto zawodowy, promują bowiem działalność społeczno-zawodową rzemiosła czy utrwalają postawy zgodne z zasadami etyki i godności zawodu. Wydaje się zatem, że samorząd rzemiosła może być traktowany jako organizacje samorządu zawodowego, a tym samym korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 40 u.p.d.o.p. W stosunku natomiast do izb gospodarczych wydaje się, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Izby gospodarcze reprezentują bowiem interesy gospodarcze i ich działalność związana jest z działalnością gospodarczą. Natomiast zwolnienie odnosi się do organizacji m.in. zawodowych.
Odnosząc się natomiast do zakresu przedmiotowego zwolnienia, to dotyczy ono składek członkowskich. W wielu jednak sytuacjach podejmowane były próby uznania za składki członkowskie również i innych należności. Problemem tym zajmował się również Naczelny Sąd Administracyjny, który uznał, że: składka członkowska wynika z faktu przystąpienia do stowarzyszenia i jest związana z pozostawaniem członkiem stowarzyszenia. Nie można więc uznać za składkę członkowską, objętą art. 17 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (obecnie art. 17 ust. 1 pkt 40 u.p.d.o.p. – aut.) , opłaty za przyszłe korzystanie z konkretnej rzeczy 15 . Zwolnieniu zatem powinny podlegać jedynie składki członkowskie otrzymywane przez organizacje od swoich członków z tytułu przynależności do tej organizacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »