| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Poradniki > Przychody zwolnione od podatku

Przychody zwolnione od podatku

W katalogu zwolnień istotne miejsce zajmują nieopodatkowane świadczenia na rzecz pracowników. Wprawdzie ustawodawca coraz bardziej ogranicza ich krąg, ale dobrze skonstruowany pakiet wynagrodzeń ciągle może przynieść znaczne oszczędności podatkowe. Część zwolnień została określona w samej ustawie, jednak znaczna ilość korzystnych rozwiązań wynika z przyjętych w danej firmie metod "premiowania" pracowników i sposobów ich rozliczania. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze świadczenia pracownicze ze wskazaniem, w jakich sytuacjach nie będą one zwiększały przychodu podatkowego.

3.4.4. Bezwarunkowe zwolnienie przedmiotowe na przykładzie Funduszu Gwarancyjnego
Fundusz Gwarancyjny, o którym mowa w ustawie o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 30 u.p.d.o.p., zgodnie z którym wolne od podatku są dochody tego funduszu. Jest to zwolnienie bezwarunkowe. Fundusz Gwarancyjny jest jedynie zobowiązany do złożenia zeznania rocznego i nie składa deklaracji miesięcznych (art. 25 ust. 3 u.p.d.o.p.). W zeznaniu rocznym Fundusz Gwarancyjny wykazuje wyłącznie własny dochód, którym jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania.
Fundusz Gwarancyjny składa się z części podstawowej i części dodatkowej. Przychodami tego funduszu są wpłaty dokonywane przez powszechne towarzystwa oraz przychody z lokowania środków. Część dodatkową stanowi rachunek będący własnością otwartego funduszu, na który są przekazywane wpłaty powszechnego towarzystwa. Środki na rachunku części dodatkowej Funduszu Gwarancyjnego stanowią aktywa otwartych funduszy emerytalnych. Wpłaty przekazywane przez towarzystwa do części dodatkowej Funduszu Gwarancyjnego stanowią zatem przychody otwartych funduszy emerytalnych, które są podmiotowo zwolnione od podatku dochodowego (art. 6 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.p.). W przypadku gdy część wpłat towarzystw zostanie potraktowana jako przychody otwartych funduszy emerytalnych, to nie mogą one być równocześnie przychodami Funduszu Gwarancyjnego i w takiej sytuacji nie powinny być wykazywane przez ten fundusz w zeznaniu podatkowym.
3.5. Zwolnienia z działalności w strefach ekonomicznych
W świetle obecnego brzmienia przepisu art. 17 ust. 1 pkt 34 u.p.d.o.p., stanowiącego podstawę do zwolnienia z działalności w specjalnych strefach ekonomicznych (dalej SSE), wolne od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Należy jednak pamiętać, że wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców, w tym z zasadami kumulacji oraz udzielania pomocy publicznej w określonych sektorach.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »