| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady ekspertów INFORLEX > Jak zaksięgować koszty noclegów

Jak zaksięgować koszty noclegów

Jak powinnam zaksięgować fakturę za nocleg za pobyt dyrektora regionalnego, który przyleciał do naszego oddziału z firmy matki z Niemiec oraz innych dyrektorów z kilku oddziałów z zagranicy w celu omówienia planów na przyszły rok oraz przeanalizowania roku ubiegłego (nie było to spotkanie towarzyskie, lecz typowo służbowe).

Interesujący nas wydatek w ujęciu ekonomicznym dla celów rachunkowości należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych, które są pośrednio związane z działalnością operacyjną jednostki. Koszt ten ma charakter rodzajowy w związku z czym należy go ująć na odpowiednim koncie syntetycznym w zespole "7" służącym do ewidencjonowania tego rodzaju kosztów.

Dla celów podatku dochodowego koszty noclegów należy uznać za koszt pośrednio związany z przychodami, który można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W związku z opłaceniem noclegów osób z różnych oddziałów firmy matki należy mieć na uwadze to, że związany z tym wydatek można uznać za koszt podatkowy tylko wtedy, gdy spotkanie tych osób miało wpływ na możliwość uzyskiwania przychodów w polskim oddziale. Wtedy bowiem możemy powiedzieć, że koszt został poniesiony w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła, aby było ono zdolne do generowania przychodów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania


Podstawa prawna:

Art. 3 ust. 1 pkt 32; art. 14; art. 20; art. 24 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.) - ustawa UoR,

Art. 15 ust. 1, ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74. poz. 397 ze zm.) - ustawa uPDOP.

Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt


Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »