| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Jak dokumentować usługi dostępu do Internetu po wprowadzeniu ulgi w podatku dochodowym

Podatnik świadczy usługi w zakresie dostępu do sieci. W tej usłudze jest również dostęp do Internetu, lecz nie wyszczególnia tego na fakturze. Wystawiając fakturę dolicza 22% VAT, tak bowiem opodatkowane są usługi dostępu do sieci. W związku z wprowadzoną ulgą w podatku dochodowym od osób fizycznych za korzystanie z Internetu odbiorca usługi powinien mieć jasno zaznaczone na fakturze: "dostęp do Internetu". Nie ma możliwości tego zrobić, ponieważ:

Z tego względu celowe jest wprowadzenie przez Czytelnika zmian w zasadach rozliczeń z usługobiorcami, w kierunku uszczegółowienia rodzaju świadczonych usług, tak aby uwzględniały one zarówno usługi dostępu do sieci, jak i usługi dostępu do Internetu.
Podatek od towarów i usług – stan prawny przed 1 marca 2005 r.
Do 28 lutego 2005 r. ze zwolnienia z VAT korzystały usługi:
• transmisji danych i wiadomości – wyłącznie usługi dostępu do sieci Internet świadczone na rzecz uczniów, studentów, szkół, zakładów kształcenia nauczycieli, placówek oświatowych, szkół wyższych, wyższych szkół zawodowych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz na rzecz państwowych i samorządowych instytucji kultury, oraz
• na dostęp wdzwaniany i szerokopasmowy do Internetu dla użytkowników indywidualnych nieprowadzących działalności gospodarczej na dostęp szeroko- pasmowy.
Sposób zastosowania pierwszego z tych zwolnień raczej nie budzi wątpliwości. Najwięcej trudności interpretacyjnych powstało na tle drugiego z wymienionych zwolnień. Wątpliwości te rozwiały organy podatkowe, wydając wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z treścią wyjaśnienia wydanego przez I Urząd Skarbowy w Toruniu (wyjaśnienie z 6 czerwca 2004 r., nr PP/443-120/04) zwolnieniu podlegają usługi na dostęp do Internetu dla wszystkich użytkowników indywidualnych, czyli osób fizycznych, które nabywają te usługi na własne potrzeby, w tym także prowadzących działalność gospodarczą. Zwolnienie nie dotyczy natomiast świadczenia usług dostępu do Internetu na rzecz przedsiębiorców, którzy nie nabywają tych usług w celu zaspokojenia swych własnych potrzeb, ale w celu dalszego świadczenia usług na dostęp szerokopasmowy do Internetu. Tak więc w przypadku świadczenia usług dostępu do Internetu dla podmiotu, który sam świadczy usługi na dostęp szerokopasmowy do Internetu, taką usługę należy opodatkować stawką podstawową 22%. W innej sytuacji należało zastosować zwolnienie od podatku.
Zwolnienia od podatku nie można było natomiast stosować do usług dostępu do sieci niebędących dostępem do sieci Internet (np. dostępu do innych sieci). W takiej sytuacji do takich usług należało zastosować podstawową stawkę 22%.
Jednak gdy usługobiorca korzysta zarówno z dostępu do sieci, jak i z dostępu do Internetu, pojawia się problem zasygnalizowany przez Czytelnika polegający na tym, że trudno jest określić, w jakim stopniu wykorzystywana jest każda z tych usług. Jednym z rozwiązań mogłoby być rozdzielenie świadczonych przez Czytelnika usług poprzez ustalenie odrębnej ceny na każdą z nich oraz odrębne ich rozliczanie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK