| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Umowa zlecenia w księgach rachunkowych

Umowa zlecenia w księgach rachunkowych

Nasza spółka zamierza zatrudnić osobę na umowę zlecenia z wynagrodzeniem brutto 1500 zł. Zlecenie będzie wykonywane w siedzibie spółki i będzie stanowiło jedyne zatrudnienie zleceniobiorcy. Jakim ubezpieczeniom będzie podlegała osoba zatrudniona na umowę zlecenia i w jaki sposób obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy? Zaznaczamy, że zleceniobiorca wniósł o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Jak ująć w księgach rachunkowych umowę zlecenia? Prowadzimy ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4. Czy kwoty wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne, finansowane przez zleceniodawcę, stanowią koszty uzyskania przychodów spółki na podstawie ustawy podatkowej?

Wynagrodzenie brutto zleceniobiorcy stanowi dla zleceniodawcy koszt działalności podstawowej i należy je ująć w księgach rachunkowych na koncie zespołu kosztów rodzajowych „Wynagrodzenia”, w analityce: wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia, w przypadku prowadzenia ewidencji i rozliczania kosztów w układzie rodzajowym. Wynagrodzenie to zalicza się – na podstawie rachunku przedłożonego przez zleceniobiorcę – do kosztów okresu, którego dotyczy, niezależnie od terminu jego wypłaty – zgodnie z obowiązującą w rachunkowości zasadą memoriałową. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku narzutów na wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia. Narzuty na wynagrodzenie, mające postać składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, obciążają u zleceniodawcy koszty działalności podstawowej i są ujmowane na koncie zespołu kosztów rodzajowych „Świadczenia na rzecz pracowników”, w analityce: narzuty na wynagrodzenia z tytułu umów zlecenia, również w okresie, którego dotyczą. Jednak dla celów podatkowych – ze względu na stosowaną w prawie podatkowym zasadę kasową – koszty wynagrodzenia i narzutów na wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia stanowią koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych w okresie wypłaty wynagrodzenia zleceniobiorcy.
Ponadto należy pamiętać, że wszelkie składki odprowadzane do ZUS zaokrągla się do pełnych groszy, natomiast zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane do urzędu skarbowego – do pełnych dziesiątek groszy.
PRZYKŁAD
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością miały miejsce następujące zdarzenia gospodarcze:
• otrzymano rachunek za umowę zlecenia na kwotę brutto 1500 zł,
• naliczono składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez zleceniobiorcę:
– emerytalne: 1500 x 9,76 proc. = 146,40 zł,
– rentowe: 1500 x 6,50 proc. = 97,50 zł,
– chorobowe: 1500 x 2,45 proc. = 36,75 zł,
– razem składki: 280,65 zł,
• naliczono składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez zleceniodawcę:
– emerytalne: 1500 x 9,76 proc. = 146,40 zł,
– rentowe: 1500 x 6,50 proc. = 97,50 zł,
– wypadkowe, przy założeniu stawki 1,93 proc.: 1500 x 1,93 proc. = 28,95 zł,
– razem składki: 272,85 zł,
• naliczono składkę na ubezpieczenie zdrowotne:
– przekazywaną do ZUS: (1500 zł – 280,65 zł) x 8,25 proc. = 100,59 zł,
– odliczaną od podatku dochodowego: (1500 zł – 280,65 zł) x 7,75 proc. = 94,49 zł,

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »