| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Studia podyplomowe członka zarządu jako koszt

Studia podyplomowe członka zarządu jako koszt

Czy do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć wydatki na studia podyplomowe, które sfinansowaliśmy członkowi naszego zarządu, który jest zatrudniony na podstawie kontraktu menedżerskiego?

W przedmiotowej sprawie istotne znaczenie będzie miał przedmiot podjętych studiów przez członka zarządu i jego związek z zajmowanym stanowiskiem i wykonywaną w danym momencie pracą. Jeżeli przyjmiemy, że było to pogłębianie wiedzy w zakresie zarządzania podmiotami gospodarczymi, to należy uznać, iż podnoszenie kwalifikacji w tym zakresie wpłynie niewątpliwie na jakość wykonywanej pracy, a tym samym konkurencyjność firmy. W takim przypadku wydatki na studia podyplomowe mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Jeżeli jednak studia menedżera nie mają nic wspólnego z działalnością spółki, to wydatek na studia należy traktować jako niezwiązany z działalnością spółki.
Aby uniknąć wszelkich problemów interpretacyjnych, najlepiej wydatki na sfinansowanie studiów podyplomowych menedżera zatrudnionego na kontrakcie menedżerskim zakwalifikować jako jego wynagrodzenie, np. premię. Osoba zatrudniona na kontrakcie menedżerskim nie jest pracownikiem, więc i tak nie skorzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 90 u.p.d.o.f dla świadczeń na podnoszenie kwalifikacji i wykształcenia ogólnego pracowników. Także przyjęcie, że sfinansowanie studiów jest formą wynagrodzenia – dla spółki jest rozwiązaniem praktyczniejszym, które pozwala bez problemów zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodów i nie wpływa na opodatkowanie tych świadczeń u menedżera.
Maria Majewska
Podstawa prawna:
art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.).


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK