| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy rabat naturalny obniża obrót

Czy rabat naturalny obniża obrót

Jesteśmy firmą deweloperską, spółką cywilną. Budujemy i sprzedajemy mieszkania w budynku wielorodzinnym oraz garaże - w tym budynku i wolnostojące. Cena określona jest za m2 za mieszkanie i od sztuki za garaż. W ofercie mamy upust, polegający na przekazaniu garażu gratis przy jednorazowej wpłacie wartości mieszkania. Czy takie przekazanie obniża podstawę opodatkowania?

Niemniej jednak, organ podatkowy stwierdza, że z rabatem obniżającym podstawę opodatkowania podatnik będzie miał do czynienia między innymi w sytuacji, gdy w zamian za zakup określonej ilości towaru nabywca otrzymuje rabat, polegający na prawie do zakupu innego towaru po obniżonej cenie. Ponadto organ zauważa, że aby rabat obniżał podstawę opodatkowania, musi być udokumentowany. Fakt jego udzielenia powinien być potwierdzony dokumentem, np. mającym postać umowy lub aneksu do umowy.
W przedstawionej sytuacji z rabatem uregulowanym w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT mógłby Czytelnik mieć do czynienia wówczas, gdyby w zamian za zakup mieszkania i jednorazową zapłatę kwoty z tytułu jego zakupu klient otrzymywał prawo do zniżki w cenie garażu. W sytuacji natomiast, gdy klient otrzymuje garaż nieodpłatnie, bez względu na podstawę takiego otrzymania, Czytelnik będzie zobowiązany do uznania, iż dokonał nieodpłatnej dostawy towarów.
WAŻNE
Nieodpłatne przekazanie będzie podlegać opodatkowaniu VAT pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi czynnościami. Przekazanie to powinno być udokumentowane fakturą wewnętrzną. Podstawą opodatkowania tego przekazania będzie cena nabycia towarów – a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia, określony w momencie dostawy tych towarów (art. 29 ust. 10 ustawy).
W przypadku więc, gdy Czytelnik wybudował garaże w ramach prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, podstawą opodatkowania nieodpłatnego przekazania będzie koszt ich wytworzenia, jaki Czytelnik poniósł na ich wybudowanie. Jednocześnie należy zauważyć, że garaże będące przedmiotem dostawy, jako obiekty budownictwa niemieszkalnego, opodatkowane będą stawką 22%.
• art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 143, poz. 1199
Marcin Sikora
specjalista w zakresie VAT, prawnik


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK