| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy po rozpoczęciu działalności należy po raz pierwszy złożyć deklarację na zaliczkę

Kiedy po rozpoczęciu działalności należy po raz pierwszy złożyć deklarację na zaliczkę

Rozpoczęłam działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Czy jeśli w pierwszym miesiącu działalności nie wystąpi dochód, to należy złożyć za ten miesiąc deklarację PIT-5? Jakie zasady składania deklaracji obowiązują podatników opodatkowanych stawką liniową?

W listopadzie przychód z działalności gospodarczej wyniósł 4500 zł, a koszty uzyskania – 1500 zł. Tym samym nastąpiło przekroczenie kwoty wolnej od podatku, gdyż dochód pani Małgorzaty (liczony narastająco) wyniósł w listopadzie 3800 zł, co wynika z następującego wyliczenia:
7250 zł (przychód) – 3450 zł (koszty) = 3800 zł (dochód)
Pani Milecka jest więc zobowiązana złożyć za listopad 2005 r. deklarację PIT-5.
(-) Podatnicy opodatkowani podatkiem liniowym są natomiast zobowiązani po raz pierwszy złożyć deklarację PIT-5L już za miesiąc, w którym osiągnęli pierwszy dochód z działalności gospodarczej. Podatnicy ci nie uwzględniają bowiem kwoty wolnej od podatku.
Zaliczkę na podatek wyliczają od kwoty osiągniętego dochodu – po pomniejszeniu go o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów lub odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych bądź odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym – według stawki 19%. Zaliczka ulega zmniejszeniu o podlegającą odliczeniu do wysokości ustawowego limitu kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zaliczki za dalsze miesiące powinny zostać ustalone w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym na powyższych zasadach, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.
Przykład
Pan Jerzy Andrzejewski rozpoczął we wrześniu 2005 r. działalność gospodarczą. Wybrał opodatkowanie według stawki liniowej. We wrześniu nie osiągnął żadnego przychodu. Poniósł jedynie koszty w wysokości 945 zł. W październiku 2005 r. przychód z działalności wyniósł 3100 zł, a koszty – 1467 zł. Ponieważ już w tym miesiącu pan Andrzejewski osiągnął pierwszy dochód w wysokości 688 zł, jest obowiązany do wykazania go w deklaracji PIT-5L składanej za październik 2005 r. Nie ma tu znaczenia wysokość osiągniętego dochodu, gdyż podatnicy opodatkowani stawką liniową nie uwzględniają kwoty wolnej od podatku.

• art. 26, 27 i 27b, art. 30c, art. 44 ust. 3 i 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Anna Welsyng
doradca podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK