| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Jak rozliczyć koszty organizacji szkolenia

Zawarliśmy z osobą fizyczną umowę o dzieło. Osoba ta ma opracować materiały szkoleniowe i przeprowadzić szkolenie, które będzie się odbywać w różnych miejscowościach. Czy możemy zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, a także zwrócić koszty dojazdu i noclegu wykonawcy dzieła, jeśli zobowiązaliśmy się do tego w umowie? Czy koszty te nie będą stanowiły naszego kosztu uzyskania przychodu i czy powinny być doliczone do przychodu wykonawcy dzieła i opodatkowane?

Osoba ta stworzyła materiał szkoleniowy na określony w umowie temat (w formie tekstowej i elektronicznej) oraz zobowiązała się do prezentacji materiału w trakcie szkolenia. Twórca przekazał również prawa autorskie do przygotowanych materiałów, w wyniku czego podatnik otrzymał prawo do powielania przygotowanych materiałów szkoleniowych, obrotu nimi, prawo ich rozpowszechniania i prezentacji w Internecie.
W tym przypadku doszło do rozporządzenia prawem autorskim, w związku z czym można zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%.
W odniesieniu do zwrotu kosztów przejazdu przypomnijmy, że wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości diet pracowników państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) updof). Zwolnienie to można zastosować, gdy otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i poniesiono je w celu osiągnięcia przychodów (art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy).
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Zwolnienie dotyczy osób niebędących pracownikami, może więc odnosić się również do kosztów przejazdu zwracanych osobie „zatrudnionej” na podstawie umowy o dzieło, jeśli wydatków tych nie zaliczono do kosztów podatkowych, zmniejszając tym samym dochód do opodatkowania.
Podstawą rozliczeń w omawianym przypadku będzie zawarta umowa o dzieło, której przedmiotem jest organizacja i przeprowadzenie szkolenia. W związku z tym powinna być w niej określona również należność z tytułu podróży odbytej w ramach wykonania umowy, a także zwrot innych kosztów, np. noclegów.

• art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b), ust. 13, art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
• art. 1 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 164, poz. 1365

Sławomir Liżewski
konsultant podatkowy


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK