REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak należy wycenić rozchód walut obcych z rachunku walutowego

REKLAMA

Posiadamy rachunek walutowy. Wpływy na rachunek wyceniamy według kursu kupna banku obsługującego, wypływy - według kursu sprzedaży tego banku. Jak wyliczyć różnice kursowe na własnym rachunku bankowym na koniec miesiąca? Czy różnice kursowe na rachunku bankowym można rozliczyć tylko na koniec roku?
RADA
Różnice kursowe powstające na skutek przychodów i rozchodów walut obcych realizowanych przez jednostkę na rachunku bankowym muszą być ewidencjonowane w trakcie roku obrotowego. Aby prawidłowo ustalić wartość powstałych przy transakcji różnic należy wybrać metodę rozchodu walut. Różnica między kursem historycznym walut a kursem stosowanym do wyceny rozchodu stanowi różnicę kursową.

UZASADNIENIE
Różnice kursowe mogą być zrealizowane lub niezrealizowane. Wycena aktywów i pasywów na koniec roku obrotowego powoduje powstanie różnic niezrealizowanych, natomiast rozliczenie operacji gospodarczych skutkuje powstaniem różnic zrealizowanych.
Różnice kursowe ewidencjonuje się jako przychody lub koszty finansowe.
UWAGA!
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych niezrealizowane różnice kursowe nie są uznawane podatkowo.
Według ustawy o rachunkowości wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:
•  kupna lub sprzedaży walut zastosowanego przez bank, za pośrednictwem którego jednostka dokonała transakcji w przypadku zapłaty zobowiązań lub należności oraz transakcji nabycia lub zbycia walut,
•  średnim kursie NBP lub innym ustalonym oficjalnie kursie (na przykład kursie z dokumentów celnych) w przypadku pozostałych operacji.
Opisana sytuacja dotyczy wpływu i wypływu walut na rachunek bankowy prowadzony w walucie obcej. Waluty obce na rachunku bankowym są wyceniane według kursu kupna banku na dzień ich wpływu na ten rachunek (kurs historyczny).
Do wyceny rozchodu walut z rachunku bankowego można stosować metody analogiczne jak przy rozchodzie zapasów.
UWAGA!
Stosowana przez jednostkę metoda wyceny rozchodu walut obcych stanowi element polityki rachunkowości jednostki.
Wycena rozchodu walut może być dokonywana za pomocą:
•  metody cen przeciętnych – kurs wyceny jest ustalany jako średnia ważona kursów historycznych,
•  metody FIFO – pierwsze weszło pierwsze wyszło, zgodnie z którą rozchód walut nastąpi w kolejności od najwcześniej otrzymanych do najpóźniej otrzymanych po kursach historycznych,
•  metody LIFO – ostatnie weszło pierwsze wyszło, zgodnie z którą rozchód walut z rachunku bankowego nastąpi od najpóźniej otrzymanych do najwcześniej otrzymanych po kursach historycznych,
•  szczegółowej identyfikacji, która jednak nie jest metodą łatwą do zastosowania w przypadku rachunku bankowego o dużych obrotach.
Stosowanie różnych kursów walutowych przy ujęciu walut obcych w księgach rachunkowych oraz do wyceny rozchodu spowoduje powstanie różnic kursowych, które powinny zostać odpowiednio zaksięgowane jako przychody lub koszty finansowe.

Przykład
Przedsiębiorstwo prowadzi rachunek walutowy w euro, na którym miały miejsce następujące operacje:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

16 stycznia 2006 r. jednostka za swoje zobowiązanie w wysokości 15 000 euro zapłaciła z rachunku walutowego. Zapłata zobowiązań nastąpi według kursu sprzedaży banku. Kurs sprzedaży banku wynosi 3,9000 PLN/EUR; wartość przelewu to 58 500 zł. Wycena rozchodu według różnych metod będzie następująca:
1. Metoda średniej ważonej
Średni kurs historyczny EUR (3,8821 × 10 000 + 3,8995 × 10 000) / 20 000 = 3,8908
Wartość rozchodu walut 3,8908 × 15 000 = 58 362
Powstałe różnice kursowe 58 500 – 58 362 = 138
2. Metoda FIFO
Wartość rozchodu walut 10 000 × 3,8821 + 5000 × 3,8995 = 58 318,50
Powstałe różnice kursowe 58 500 – 58 318,50 = 181,50
3. Metoda LIFO
Wartość rozchodu waluty 5000 × 3,8821 + 10 000 × 3,8995 = 58 405,50
Powstałe różnice kursowe 58 500 – 58 405,50 = 94,50
W każdym przypadku powstałe różnice kursowe są dodatnimi różnicami kursowymi.
Zapisy księgowe:
Wn konto „Rozrachunki z dostawcami 58 500
Ma konto „Rachunek bankowy – w EUR”
– rozchód liczony według metody średniej ważonej 58 362
– rozchód według metody FIFO 58 318,5
– rozchód według metody LIFO 58 405,5
Ma konto „Przychody finansowe”
– przy wycenie według metody średniej ważonej 138
– przy wycenie według metody FIFO 181,5
– przy wycenie według metody LIFO 94,5
W zależności od stosowanej metody wyceny rozchodu różnice powstałe na koncie rachunku bankowego są różne. Należy jednak pamiętać, że nie można zmienić metody wyceny rozchodu walut dostosowując ją do pożądanego przez jednostkę wyniku.
Należy zauważyć, że najbardziej „wrażliwa” na wahania kursów jest metoda FIFO (szczególnie przy długich okresach zalegania waluty na koncie).

Magdalena Kotowicz
specjalista w dziedzinie finansów przedsiębiorstw

•  art. 30 ust. 2 pkt 1, art. 34 ust 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA