| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak opodatkować wypłacane należności za nabyte prawa autorskie

Jak należy opodatkować zakup praw autorskich od osoby prawnej mającej siedzibę w Austrii oraz od firmy zarejestrowanej na Słowacji? Faktury za przeniesienie praw autorskich do wydania książki otrzymaliśmy z Austrii oraz z firmy na Słowacji. Czy musimy żądać certyfikatów rezydencji z obydwu państw, aby zwolnić należności z opodatkowania?

Przykład
Spółka z o.o. przekazała należności z tytułu praw autorskich osobom prawnym w Austrii i na Słowacji.
Należność przekazana w marcu 2006 r. do Austrii wynosiła równowartość brutto 10 000 zł. Od kwoty tej w momencie jej wypłaty spółka z o.o. powinna pobrać podatek w wysokości 500 zł (5% × 10 000 zł). W związku z tym do Austrii przekazana będzie kwota netto 9500 zł (10 000 zł – 500 zł).
Należność z praw autorskich przekazana w marcu 2006 r. na Słowację wynosiła równowartość brutto 20 000 zł.
Od tej kwoty w momencie jej wypłaty spółka z o.o. powinna pobrać podatek w wysokości 1000 zł (5% × 20 000 zł).
W związku z tym na Słowację przekazana będzie kwota netto 19 000 zł (20 000 zł – 1000 zł).
W rozpatrywanej sytuacji firma zakupująca prawa autorskie jest obowiązana, jako płatnik, pobrać w dniu dokonania wypłaty należności za prawa autorskie – zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.
Jako płatnik obowiązana jest przekazać kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek. Należy go wpłacić na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Do tego urzędu skarbowego należy także przesłać deklarację o wysokości pobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od podatników podatku dochodowego od osób prawnych, niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (CIT-10).
Ponadto firma jako płatnik jest obowiązana przekazać podatnikom w Austrii i na Słowacji oraz wyżej wymienionemu urzędowi skarbowemu informację o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (IFT-2/IFT-2R).
Na pisemny wniosek podatników z Austrii lub Słowacji płatnik będzie obowiązany do sporządzenia tej informacji i przesłania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu w terminie 14 dni od dnia złożenia tego wniosku.

• art. 12 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku z 13 stycznia 2004 r. – Dz.U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921
• art. 12 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 18 sierpnia 1994 r. – Dz.U. z 1996 r. Nr 30, poz. 131
• art. 21 ust. 1 pkt 1, art. 21 ust. 2, art. 26 ust. 1, 3, 3a i 3b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Krzysztof Lis
konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK