| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym są kosztem po zerwaniu umowy najmu

Czy wydatki na inwestycję w obcym środku trwałym są kosztem po zerwaniu umowy najmu

Spółka w wynajmowanym lokalu dokonała wielu przeróbek (inwestycja w obcym środku trwałym). Ze względu na konflikt z wynajmującym umowa najmu została zerwana, a przeróbki usunięte. Czy wydatki poniesione na inwestycję w obcym środku trwałym w przypadku wycofania się z umowy najmu można zaliczyć do kosztów?

RADA
Tak, w tym przypadku (fizyczna likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym) uzasadnione jest zaliczenie niezamortyzowanych wydatków na inwestycję w obcym środku trwałym bezpośrednio do kosztów podatkowych.

UZASADNIENIE
Należy pamiętać, że nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli utraciły one przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności (art. 16 ust. 1 pkt 6 updop). W przypadku Czytelnika będzie musiał on zlikwidować inwestycję w obcym środku trwałym, by przywrócić lokal do stanu pierwotnego. Mamy tu do czynienia z wycofaniem się przez Czytelnika z inwestycji z innych przyczyn niż zmiana rodzaju działalności. Po zmianie miejsca prowadzenia działalności i rozwiązaniu umowy jednostka nie ma możliwości dalszego amortyzowania pozostałej niezamortyzowanej części poniesionych nakładów. W tej sytuacji niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym w przypadku jej fizycznej likwidacji należy uznać za koszt, pod warunkiem udokumentowania tej likwidacji zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.
Takie samo stanowisko zajęła również Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 maja 2006 r. (sygn. 1401/PD4230Z-32/06/IJ, opublikowanej na stronie www.mf.gov.pl): W przedstawionym stanie faktycznym – co podkreśla Podatnik, nakłady inwestycyjne nie zostały przekazane wynajmującemu wraz z przedmiotem najmu na podstawie art. 676 Kodeksu cywilnego. Inwestycja w obcym środku trwałym została zlikwidowana w związku z przywróceniem lokalu do stanu pierwotnego, a zatem w sytuacji ma zastosowanie przepis art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem nie stanowią kosztów uzyskania przychodów straty poniesione w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te utraciły przydatność na skutek zmiany rodzaju działalności. Jeżeli zatem likwidacja środka trwałego następuje bez zmiany rodzaju działalności, wówczas strata z tego tytułu jest kosztem uzyskania przychodów. Przepis ten ma również zastosowanie do inwestycji w obcych środkach trwałych. W związku z powyższym należy potwierdzić stanowisko Podatnika, iż niezamortyzowaną część inwestycji w obcym środku trwałym w przypadku jej fizycznej likwidacji należy uznać za koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem udokumentowania tej likwidacji zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »