| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Kiedy można zaliczyć do kosztów odsetki od pożyczki udzielonej przez wspólnika

Spółka z o.o. otrzymała pożyczkę na cele obrotowe od wspólnika, który jest właścicielem 50% jej udziałów. Czy naliczone i zapłacone odsetki od tej pożyczki są dla spółki kosztem uzyskania przychodu?


Ograniczenia w zaliczaniu do kosztów mają miejsce tylko wtedy, gdy wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca przekroczy łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki na dzień zapłaty odsetek.

Niestety, pojęcie „wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców” nie jest wyjaśnione w przepisach podatkowych. Według organów podatkowych chodzi tu o zadłużenie spółki wobec udziałowców z tytułu pożyczki oraz z wszelkich innych tytułów.

Zdaniem Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu:
(…) ponieważ w przedmiotowym przepisie mowa jest o „wartości zadłużenia”, bez wyraźnego określenia, z jakich tytułów to zadłużenie powstało, będzie on miał zastosowanie w przypadkach wypłaty odsetek od pożyczek (kredytów), kiedy zadłużenie Spółki, określone na dzień zapłaty odsetek, z jakiegokolwiek tytułu, wobec powyżej wymienionych podmiotów, przekroczy trzykrotność kapitału zakładowego Spółki. Do kwoty tego zadłużenia należy zaliczyć zarówno zadłużenie z tytułu pożyczek (kredytów), jak również wszelkie inne zadłużenia, w tym także wynikające z istniejących zobowiązań z tytułu dostaw towarów i usług (postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 maja 2005 r., sygn. ZD/406-46/CIT/05).

Jednak np. dopłaty do kapitału wniesione do spółki przez wspólników na podstawie art. 177–178 k.s.h. nie stanowią zadłużenia spółki również w znaczeniu art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop (postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 13 maja 2005 r., sygn. ZD/406-47/CIT/05).
Ponadto zdaniem organów podatkowych chodzi tu nie tylko o wymagalne zobowiązania, tj. takie, których termin płatności już upłynął.

Zadłużenie powstaje (...) w chwili powstania zobowiązania i nie jest związane z jego wymagalnością czy przeterminowaniem. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej na wielkość zadłużenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, będą miały wpływ zobowiązania od momentu ich powstania, a nie tyko przeterminowane zobowiązania z ww. transakcji. Chodzi bowiem o ogół zobowiązań, niezależnie od tego, czy są to zobowiązania z przyszłymi terminami płatności, czy zobowiązania, których termin płatności już minął
(z decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 lutego 2006 r., sygn. 1401/PD-006-639/05/EP).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK