| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak zaewidencjonować przesunięcie magazynowe firmy zagranicznej

Jak zaewidencjonować przesunięcie magazynowe firmy zagranicznej

Jak należy zaewidencjonować magazyn komisowy firmy zagranicznej (UE), z którego towary przesuwane są do magazynu firmy polskiej i następnie sprzedawane. Na sprzedane towary firma zagraniczna wystawia klika razy w miesiącu fakturę.


Przesunięcie towarów między magazynami tego samego podatnika UE powinno być udokumentowane dla celów księgowych jedynie dowodami wewnętrznymi, zwanymi dowodami przesunięć, gdyż podatnik nie wystawia sobie faktury handlowej. Jednak dla potrzeb VAT podatnik zobowiązany będzie do wystawienia faktury wewnętrznej VAT. Podstawowym dokumentem, w oparciu o który następuje ujęcie w rejestrze wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów podatku należnego, jak również powstałego podatku naliczonego, jest faktura wewnętrzna.

Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów w księgach rachunkowych firmy polskiej powstaje zobowiązanie wobec dostawcy zagranicznego. Zobowiązanie to ujmuje się według kursu średniego ustalonego dla danej waluty przez NBP. W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów SAD nie występuje.

Przykład
Spółka niemiecka przesunęła towar o wartości 15 000 euro do magazynu na terenie Polski. Kurs średni NBP dla euro z dnia wystawienia faktury wynosi 4,7 PLN/EUR.
15 000 euro × 4,7 PLN/EUR = 70 500 zł.
Wn „Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów”,
Ma „Rozrachunki z dostawcami i odbiorcami”.

Ponadto podatnik zobowiązany jest do naliczenia należnego podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Na towary sprzedane z komisu fakturę ostatecznym nabywcom wystawia komisant.

• art. 12, art. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Krzysztof Jan Majczyk
doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK