| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Kiedy odliczyć VAT z duplikatów faktur

Kiedy powinien być rozliczony podatek naliczony wynikający z duplikatu faktury VAT z 9 października 2006 r.? Termin płatności określono, jak w pierwotnej fakturze, tj. 23 czerwca 2006 r. Duplikat otrzymano w październiku. Faktura wystawiona została za rozmowy telefoniczne. Nie odliczyliśmy z tej faktury VAT.


W przypadku gdy zaginęłaby »w drodze« faktura dokumentująca nabycie innego towaru lub usługi niż te, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, wówczas prawo do obniżenia podatku należnego przysługiwałoby na zasadach ogólnych, tj. w rozliczeniu za okres otrzymania duplikatu faktury lub w miesiącu następnym”.

Pojawiają się także odmienne stanowiska, ale są w mniejszości. W piśmie z 20 grudnia 2005 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu, nr PP/443-115/13/05, czytamy: „Jeżeli Podatnik nie otrzymał faktur w terminach umożliwiających odliczenie podatku naliczonego zgodnie z ww. art. 86 ust. 10 pkt 3 z uwagi na ich zaginięcie, terminem właściwym do odliczenia VAT z tych faktur – zdaniem tutejszego organu – jest termin określony w art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 cytowanej ustawy o VAT, tj. miesiąc otrzymania duplikatów faktur lub miesiąc następny. Biorąc pod uwagę powyższe, podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach albo ich duplikatach w miesiącu otrzymania ich lub w miesiącu następnym”.

• art. 86 ust. 10 pkt 1, 3 i ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK