| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu dla zakładów pracy i szkół kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół. Jaką stawką powinny być opodatkowane obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży i na jakich zasadach? Czy można w tym przypadku naliczać VAT od marży?


Dlatego można zastosować marżę, gdy podatnik spełnia poniższe warunki:
1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Z zakresu stosowania zasad określonych w art. 119 ustawy o VAT są wyłączeni pośrednicy działający na rynku usług turystycznych, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, przy czym podstawą opodatkowania w tym wypadku najczęściej jest prowizja (art. 30 ustawy o VAT).

Część organów podatkowych uznaje jednak, że podstawą opodatkowania nie jest w tym przypadku marża: Powyższe oznacza, iż do wymienionych usług nie ma zastosowania opodatkowanie w formie marży, a tym samym przyjęcie przez Spółkę zaliczki na poczet świadczonych usług organizacji kolonii letnich powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy” (pismo z 17 czerwca 2005 r. Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/i/4407/31/05). Stanowisko to jest jednak w mniejszości.

Większość organów podatkowych uznaje, że to od podatnika zależy, na jakich zasadach będą opodatkowane te usługi: „Wobec powyższego, jeżeli wykonywane przez Państwa czynności można zaliczyć do »usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci« o symbolu PKWiU 55.23.11, to opodatkowanie ich nie musi następować z uwzględnieniem procedury określonej w art. 119 ww. ustawy dla usług turystycznych, lecz z zastosowaniem zasad ogólnych, tj. podstawa opodatkowania ustalana będzie zgodnie z art. 29 ust. 1 tej ustawy” (pismo z 28 czerwca 2005 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP-443-92-1/05).
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 2, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK